Úspešný projekt Hrana pokračuje a prináša niečo nové. Tvorcovia svoje nápady predniesli 3. novembra bratislavskému publiku. Hrana, to nie je len koncert hudobnej skupiny....

Úspešný projekt Hrana pokračuje a prináša niečo nové. Tvorcovia svoje nápady predniesli 3. novembra bratislavskému publiku.

Hrana, to nie je len koncert hudobnej skupiny. Je to pocta veľmi talentovanému hudobníkovi, ktorý však opustil tento svet veľmi skoro. Hovoríme o Marekovi Brezovskom, ktorý neprežil vlastných 21 rokov. Poznávať Marekovu hudbu je však krásne, a preto jeho priateľ Oskar Rózsa, spolu s Martinom Valihorom, Vladislavom Šarišským, Marekom Minárikom a najnovšie Adamom Mičincom oprašujú jeho tvorbu.

Momentálne zoskupenie pripravuje Marekov druhý album, texty piesní zostavuje Mirka Brezovská. Prvá pieseň koncertu bola zároveň prvou piesňou nového albumu. Skladbou Hľadáme Hrana pozdravila aj Mirku. Ďalej sa pripravuje desať dizajnov tričiek, ktoré majú vytvoriť desiati umelci. V predaji boli zatiaľ na koncerte len tri z nich. Výtvarné umenie týmto počinom však nekončí. „Hrana na vinyle sa stala realitou,“ vyjadruje sa Rózsa, „nový artwork vytvoril Marek Ormandík, ktorý na dnešný koncert prišiel z Francúzska,“ dodáva. Ormandík počas celého koncertu maľoval na plátno, vytvoril niekoľko tvárí a rúk, vynárajúcich sa z vody. Používal červené a čierne odtiene farieb. Na záver si pomohol metlou a všetko zamaľoval načierno. Ako poslednú nechal iba jednu najväčšiu tvár. Tá však na záver takisto zostala pod vrstvou čiernej. Takže nový album, LP platňa, tričká… Chceli by ste viac? Tri DVD podľa slov Oskara Rózsu sú z objektívnych príčin zatiaľ nezrealizované.

Jedným z prekvapení bol výber predkapely, ktorá sa venuje hip – hopu. Prezident Lourajder publiku neukázal tvár, len kuklu. Zato spolu s dídžejom Emilom svojimi textami a beatmi ukázali, že majú čo robiť na koncerte Hrany. Nuž, atmosféru hip – hopového zvukom hlbokého a atmosferického vlnenia so slúchadlami nezažijete. Ale skúste si vypočuť Lourajderov debut Úrad.

Poďme ale k samotnej Hrane! Návštevníci sa mohli započúvať aj do čisto inštrumentálnej veci. Z veľkých tém prechádzala do minimalistických, neurčitých zvukov, ktoré sa dožadovali výpovede. Vrátili sa aj k skladbám z prvého albumu ako „nirvánovský“ Vietor. „Ej bisťu, to je ale tempo!“, vraví Rózsa pri úvodných basgitarových rífoch Keď kvety stromom opadnú. Nechýbal ani Anjel v podaní Vladislava Šarišského.

Výnimočná udalosť si pýta kvalitných hostí. Prvým bol harmonikár Erich Boboš Procházska, druhým spevák Marián Slávka. Skladbu Tak sa stále pýtam, ktorá mala živú premiéru zaspievala s Rózsom aj Ivana Mer.

Ktovie, kedy naposledy sme mali možnosť vidieť takúto plnú Starú tržnicu… ? Počet fanúšikov naozaj svedčal a svedčí o tom, že včerajší koncert bol veľmi špeciálny.

hrana (1)

hrana (2)

hrana (4)

hrana (5)

hrana (9)

hrana (10)

hrana (11)

hrana (12)

hrana (13)

hrana (15)

hrana (22)

IMG_9612

Príbehy
0
Komentovať (0)