Ako môžu zaznieť na jednom koncerte texty a melódie od interpretov Sia, Justin Bieber, Carly Rae Jepsen, či dokonca Radiohead? Tak, že ten sa na pódiu stretnú hudobníci kapely Postmodern Jukebox (PMJ). Muzikanti z USA sa na Slovensku objavili po druhý raz iba po jedenástich mesiacoch. Vďaka nim, 18. marca návštevník bratislavskej Refinery Gallery zažil kvalitnú kabaretnú šou vo vintage štýle.

Už pred devätnástou hodinou sa autobusy smerom do Podunajských Biskupíc plnili ľuďmi pripravenými sa počas sobotného večera zabávať. Vystúpili na zastávke Refinery Gallery a húfne sa premiestňovali zašitými uličkami až pred miesto konania, kde si chvíľu počkali v rade a koncert sa mohol začať niečo po ôsmej.

PMJ je známa počtom svojich členov. Ich menný zoznam vás prestane baviť čítať asi po prvej dvadsiatke. Členov je tak veľa z dôvodu alternácie, a teda na jednotlivých koncertoch sa objaví vždy iba zopár z nich. Tentokrát to boli vokalisti Maiya Sykes, Blake Lewis, Sara Niemietz, Robyn Adele Anderson a Dani Armstrong aka Dani Jack. Na basu hral Adam Kubota, Dave Tedeschi zase na bicie, na klavíri Logan Evan Thomas. Dychovú sekciu zastúpili trombonista Lemar Guillary a klarinetista, saxofonista a flautista v jednej osobe, Ben Golder-Novick.

Jaro Novák

PMJ hrá cover verzie súčasných piesní a pretvára ich do jazzovej, swingovej či soulovej podoby. Vokály sú najvýraznejším prvkom piesní a preto sú speváci nielen veľmi kvalitnými muzikantmi, ale každý jeden je aj špecifickou a výraznou osobnosťou. Dani, rusovláska, na ktorej pohyby rúk v rukavičkách sa dá zhypnotizovane pozerať aj celú pieseň, ponúka divákovi jeden z vrcholov večera, keď zaspieva Chandelier od Sii. Robyn je asi najtajomnejšia zo štvorice speváčok, no zrazu všetkých prekvapí znalosťou niekoľkých slovenských fráz a Mayia vtipkuje s pohárom vína, no keď svojim soulovým hlasom zaspieva intímny cover piesne Creep od Radiohead a na záver len ostáva stáť a díva sa nahor, publikum stíchne. Speváčky dopĺňa usmiate a veselé žieňa Sara, a piatym vokalistom je tenorista Blake, z American Idol, ktorý počas Radioactive aj beatboxuje.

Jaro Novák
Jaro Novák

Celok dotvára okrem vtipných rozhovorov medzi členmi aj stepový tanec. Na koncerte v Bratislave sa ukázala steperka Anissa Lee. Zaujímavým bodom programu bolo, keď sa spolu s bubeníkom stretla v rytmickom battle, ktorý vyhrala. Počas záverečnej piesne Sorry od Justina Biebera si každý hudobník ešte zasóloval. Táto časť koncertu bola taká už len viac-menej naťahovacia, no klavirista ešte prekvapil piesňou Voda čo ma drží nad vodou od Elánu. PMJ si získali sympatie aj tým, že po koncerte prišli medzi ľudí, nechali sa fotiť, dávali autogramy a rozprávali sa s kýmkoľvek, kto za nimi prišiel.

interez.sk (Bea Javorčíková, foto: Jaro Novák)
Príbehy
0
Komentovať (0)