Po 12 rokoch hrania dostáva pesničkárstvo Martina Geišberga podobu albumu.

Prepojenie s klaviristom Danielom Špinerom prinieslo so sebou hudobno-manažérsky prínos a album bol na svete. Pesničkárske dielko V jabloňovom kraji obieha v týchto dňoch Slovensko a my sme sa v piatok 2. júna zúčastnili jedného z dvoch krstiacich koncertov.

Martin sa do komorného priestoru Divadla pod kostolom pravidelne vracia a pre bratislavský krst táto voľba nebola žiadnym prekvapením.

Jaro Novák

Album vychádza pod spoločným názvom Sandonoriko. A čo to vlastne znamená? Pre pesničkára je to inšpirácia z Nekonečného príbehu. Tá brána, ktorú treba prekonať, aby sme mohli vstúpiť sami do seba. Každý z nás sa borí v živote s rôznymi výzvami a napríklad aj vydať album bolo výzvou.

Stačilo privrieť oči a započúvať sa. Behať po lúke, slobodne a nespútane. Stúpať do víru, nechať sa hladiť a unášať vetrom. „Už je po boji zviera, kruh tvojím menom dobrý duch.“ Modlenie v poli. Vrásky sú vryté potoky premyslených dní. Talentovaný rozprávač príbehov magického realizmu. Možno sa dá šťastie chytiť do dlani alebo to je len chiméra čo v rozprávkach býva? Rozprávač, ktorý miluje rozprávky. Prvá z nich je o princeznej, ktorá premohla všetkých drakov a ďalšie dve sú z detského divadelného predstavenia Ronja, dcéra lúpežníka, ku ktorému Martin robil hudbu. Lebo ako pesničkár o sebe tvrdí, že je hlavne spontánny divadelný hudobník a najradšej hrá živé vystúpenia. A o čom tie pesničky vlastne sú? A je to vôbec potrebné vysvetľovať?

„Veľmi veľa vecí je tak intímnych, že im mnohí nerozumejú,“ hovorí Martin. Myslíme si, že táto krásna hudba pootvorí svoju pestrofarebnú sviežu náruč zvukov pre všetkých a tí, čo sa do nej započúvajú v nej nájdu kúsok samých seba.

V Bratislave sa krstilo vo veľkom. Najprv niekoľkominútové záchvaty úprimného spontánneho smiechu na pódiu a o chvíľu v celej sále a potom to prišlo.

„Dnes krstíme, ale iba booklet a ani ten nemáme na predaj. CD je práve dnes v tlačiarni v Prahe. Volal som so Shinou, že čo budeme dnes vlastne krstiť a tak nám poslali kuriérom z Prahy aspoň booklet. Album vychádza vo vydavateľstve Slnko records. No dnes sa tu budem po koncerte motať s tabletom a v prípade záujmu vám predám CD, ktoré potom dostanete poštou,“ podotkol s úsmevom Daniel Špiner, okrem iného aj samozvaný PR manažér projektu. A mohlo sa krstiť. Role krstnej mamy sa zhostila slovenská herečka Táňa Pauhofová. Album pokrstila storočnými divokými ružami zo svojej záhrady a višňovicou. Okrem Táničky, ktorá na pódiu s hudobníkmi odrecitovala aj pár krásnych veršov za hudobného a speváckeho doprovodu Martina Geišberga, bol hosťom večera aj bubeník a perkusionista Patrik Pačes. Atmosféru večera ozvláštnil okrem rytmiky bicích aj hrou na šamanský a slnečný bubon.

Ak sa chcete spoločne s Martinom vydať na cestu do jabloňového sadu určite nevynechajte niektorý z ďalších koncertov v rámci jeho turné k albumu.

3.6. Trenčín, Café Sládkovič
9.6. Martin, Barmuseum – KRST (krstný tata Marek Geišberg)
11.6 Ružomberom, Synagóga
18.6. Pezinok, Mlsná Emma
28.7. Poprad, Námestie

interez.sk (Saša Pastorková, foto: Jaro Novák)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )