Michal Blaško / / Objektívom
V Bratislave opäť jazzová akcia, ktorá ponúkla veľa kvalitnej muziky interpretovanej Slovákmi, ale aj zahraničnými hudobníkmi. One Day Jazz festival sa opäť uskutočnil počas dvoch...

V Bratislave opäť jazzová akcia, ktorá ponúkla veľa kvalitnej muziky interpretovanej Slovákmi, ale aj zahraničnými hudobníkmi. One Day Jazz festival sa opäť uskutočnil počas dvoch dní, a to 24. a 25. 11. v Istropolise.

Akcia síce menej noblesná ako Bratislavké jazzové dni, no napriek tomu na nej zahrali špičkoví interpreti súčasného jazzu. Okrem nich sme mali možnosť spoznávať aj mladé slovenské talenty, podobne ako na Džezákoch. Mladý objav z Bratislavy, Cosmic days, predviedol svoje ponímanie hudby v prvý večer. Sisa Feher spolu s dvoma ďalšími mladými chalanmi, ktorí si hovoria Fehero Rocher, uvoľnenú atmosféru len podčiarkli. Sisa upútala svojím hipisáckym vzhľadom, ale čo je to hlavné, svojím hlasom, ktorý už neskrýva svoj potenciál, ale ukazuje ho slovenskému jazzovému publiku.

one day jazz fest 2015 (1)Jedným z poslaní One Day Jazz festivalu je podľa organizátora Martina Valihoru: „Byť platformou, ktorá podáva pomocnú ruku slovenským interpretom v ich snahe začleniť sa do medzinárodných súvislostí.“ Sám Valihora si na bicích zahral po boku dvoch slovenských interpretov. Prvý večer to bola speváčka Anita Soul. Spolu s ďalšími slovenskými inštrumentalistami zahrali piesne aj z Anitinho nového albumu, jednou z nich bola aj tanečnejšia skladba Happy. Na druhý deň si Valihora zahral s klaviristom, ktorý si pre poslucháčov pripravil svoj autorský projekt. Palo Morochovič napísal, skladby, ktorých klavírne témy boli nevšedné a kreatívne, v niektorých vyhrávkach sa mohol kľudne inšpirovať aj klasikou.

Headlinermi festivalu boli José James a Volcán. José nás privítal svojou obľúbenou Billie Holiday. Aj ďalšia pieseň, ktorú zaspieval, bola od nej. Ak ju poznáte, tak ju určite máte radi – Body and Soul. Jednou zo skladieb, ktorá publikum očarila, bola známa Ain’t no shunshine when she’s gone. José v nej improvizoval s hlasom a beatom.

Gonzalo Rubalcala predviedol svoj projekt Volcán, ktorého súčasťou je najrešpektovanejšia rytmika vo svete – bubeník Horatio el Hernandez, perkusionista Giovanni Hidalgo a basgitarista Jose Armando.

Možno sa čudujete, že sa táto akcia bola cez stred týždňa. Nuž, podľa Valihoru sa čas prispôsobuje práve voľnému času interpretov. Organizátori teda do budúcnosti termín nestanovujú. Môžu však sľúbiť periodicitu a vždy to najlepšie, čo sa na jazzovej scéne momentálne deje.Komentovať (0)