Teplo, vydýchaný vzduch a ľudia na sebe. Skoro ako keď sa prevážate v preplnenom autobuse. No, krásne na tom je, že v tomto prípade to nikomu nevadí.

Ľudia majú dosť práce so spievaním svojich obľúbených textov a počúvaním muziky, ktorej veria a aj ich baví. V utorok 28. marca sme zistili, akí maličkí sa môžeme cítiť v bratislavskom klube MMC, pokiaľ sa nás tam narve 1200. No tiež aj to, akí šťastní môžeme byť, pokiaľ nám pri tom spievajú a hrajú naši obľúbenci Katarzia a Billy Barman v rámci svojho turné Veľký Čínsky Tour.

Katarzia ponúka divákovi niečo úplne iné ako Billy Barman, a preto je zaujímavé byť súčasťou ich dvojkoncertu a všímať si, čo rozdielnych interpretov spája. Môžeme povedať, že ako Billy, tak aj Katarzia sa vymaňuje z čisto alternatívnych poslucháčskych kruhov a približuje sa k širšej verejnosti. Barmani sú v tomto ale ďalej. Hádam aj polovicu textov za nich vďačne odspieva publikum.

No presuňme sa na začiatok koncertu, a teda k vystúpeniu Katarzie. Obecenstvo sa hromadí a po ôsmej sa už veľmi ťažko hľadá voľné miesto. Nastáva tlačenica, a medzi ľuďmi cítiť netrpezlivosť. Vtipálek na internete píše: „Môže niekto povedať Katarzii, že má koncert…“ Vystúpi speváčka a skladateľka, no nie sama s gitarou a zásobou prekvapivo vyspelých textov ako ju poznáme z jej začiatkov, ale spolu s výbornými inštrumentalistami a odhodlaním experimentovať. Texty však naďalej ostávajú na vysokej úrovni.

Hudobníci, s ktorými hrá, sú, podľa portálu hudba.sk, absolventmi jazzovej školy. Tento fakt môže potvrdiť aj naša redakcia, pretože jazz je možné cítiť z ich techniky, rytmov, ktoré dodávajú skladbám a všeobecne aj z ich hráčskych schopností. Nechýbajú ani sóla, a to najmä gitarové. Jedno prekvapivo dlhé zaznie už v prvej skladbe Dunaj.

Pomedzi piesne Katka pôsobí naivne až detsky. Vraví historku o mužovi, ktorý jej v deň koncertu vynadal. „Chcem, aby sme boli všetci voči sebe dobrí a jediná cesta ako bojovať voči dementom je, aby sme aj voči nim boli dobrí,“ rozosmieva publikum. Keď robí muziku, jej prejav naberie na serióznosti. Gro koncertu sú skladby z jej druhého albumu Agnostika, ale zahrá aj pieseň, ktorú naspievala do filmu Piata loď, Kde sa slzy berú.

Barmani naopak z nového albumu Dýchajúce obrazy zahrajú len sedem skladieb. Mimo nich si vypočujeme hity ako Vrkoče, Introvert, Absinth alebo Traja. Ako vždy je z nich cítiť pozitívnu energiu, ktorou vedia ľudí poriadne roztancovať, rozospievať, no jednoducho zabaviť. Na ich koncertoch je však najlepšie to, že ich piesne sa stali skoro ľudové. A spievanie spolu s 1200 ľuďmi sa stane pre každého zážitkom.

„MMC je jediný bratislavský klub, ktorý nám umožnil hrať pre toľkoto ľudí,“ vravia členovia Jozef Vrábel a Juraj Podmanický a pokračujú: „a preto MMC – čku veľmi pekne ďakujeme.“

Česko-slovenská koncertná šnúra Veľký Čínsky Tour sa začal 3. marca v Prešove, pokračovala v ďalších slovenských mestách a po návšteve Bratislavy sú ohlásené ešte tri vystúpenia. Na konci marca sa bude hrať v Trenčíne, a potom ešte v Prahe a v Brne. Okrem muziky treba vyzdvihnúť aj osvetlenie, ktoré je estetické a atmosferické. Na slovenské pomery až nadštandardné.

interez.sk (Bea Javorčíková, foto: Zuzka Šefčovičová)
Príbehy
0
Komentovať (0)