branči / / Objektívom
Počas sobotného večera sa v Bratislave hral dub, drum and bass, punk rock, dancehall či ragga. Zazneli aj orientálne tóny, inšpirované hudbou z Ázie. Možno zatiaľ netušíte, že celá spomínaná zmes hudobných štýlov hrala naraz počas jedného koncertu. 12. 11. totiž do Music Majestic Clubu prišla londýnska hudobná skupina Asian Dub Foundation.

Hranice kombinovania štýlov, ktoré sa zdajú neskominovateľné, skupina posúva ďaleko. Rockový zvuk elektrickej gitary a rífy, ktoré hudbe dávajú nádych tvrdších žánrov, spolu s priečnou flautou. Tá to zas okorení po ázijsky. A do toho rytmus a výrazné basové linky, čo poznáme z drum and bass. Texty sú prednášané rýchlymi hovorenými slovami – rapom, ale aj spevom s výrazným jamajským prízvukom. Pokiaľ Asian Dub Foundation nepoznáte, je to celé akési nepredstaviteľné.

adf1
Interez.sk, Jaroslav Novák

Z celej tejto zmesi môže vzniknúť aj poriadny tanečný bašável. A tak sa aj v bratislavskom klube stane. Kapela začne hrať bez predslovu ako prvú pieseň New Alignment. Počas druhej piesne, Zig Zag Nation, prichádzajú vokalisti Aktar Ahmed a Ghetto Priest. Pri Signal and the Noise atmosféra naberá na tempe. V.I.P. miesta na sedenie sú vyprázdnené. Ľudia v MMC sa bavia tancom.

adf2
Interez.sk, Jaroslav Novák

Vystúpenie je tak akurát vyvážené. Piesne – tancovačky sa striedajú aj s pomalšími, podmanivými rytmami. Všetky sú relatívne krátke, čo celku dodáva svižnosť. Nudiť sa určite nestihnete. Jedným z vrcholov koncertu je Nathanovo fluteboxové sólo. Konkrétne tri rôzne sóla do troch rôznych rytmov. Opäť krátke, ale veľmi efektné.

adf3
Interez.sk, Jaroslav Novák

Kapela vznikla podľa webovej stránky allmusic.com v roku 1993 v Londýne, a to vďaka stretnutiu niektorých členov na sérii letných workshopov, na ktorých učili ázijské deti základy hudobných technológií. Ich odkaz je jasný a svoj svetonázor sa neboja povedať nahlas, a tým ho šíriť medzi svojich poslucháčov. „Imigrácia je skvelá. Každý je predsa imigrant,“ vraví na margo dnes jednej z najdiskutovanejších tém gitarista Chandrasonic.

adf4
Interez.sk, Jaroslav Novák

Lúčia so slovami: „Peace, love and respecting…“. Od slovenského publika sa im však odísť len tak nepodarí. Vrátia sa aj na druhý prídavok a zahrajú úplne novú, asi týždeň starú pieseň. Ahmed sa prizná, že si text ešte nepamätá, a tak si pomôže ťahákom z telefónu. Na konci už len dodá, že teda možno o rok. Asian Dub Foundation, vaše piate vystúpenie na Slovensku bolo výborné, úprimne sa tešíme na šieste.

Interez.sk (Bea Javorčíková, foto: Jaroslav Novák)


Komentovať (0)