Jennifer Watling

Matej Mensatoris / / Veda
Archeológovia objavili v Amazonskom pralese tajomné kruhové stavby, podobné, aké sa nachádzajú v anglickom Stonehenge. Objav vzbudil záujem vedcov z celého sveta.

Amazonský prales ukrýva stále mnohé tajomstvá, ktoré sa odkrývajú len pomaly. Jedným z takých tajomstiev sú aj záhadné kruhové stavby, ktoré sa náramne podobajú na známu kamennú stavbu – Stonehenge. Tieto stavby boli v Amazónii objavené pri odlesňovaní a sú pochované pod vrstvami zeminy. No podobne, ako slávny Stonehenge, aj tieto stavby sú opradené rúškom tajomstva a ani vedci, či skúsení archeológovia nevedia hodnoverne vysvetliť, prečo tieto stavby vôbec vznikli. 

Skutočnosť, že tieto stavby ležali skryté pod Amazonským pralesom po celé stáročia, spochybňuje myšlienku, že Amazonské pralesy sú nedotknuté ekosystémy“, hovorí archeologička Jennifer Watlingová z univerzity v Sao Paule v Brazílii.

Tieto stavby – geoglyfy, pokrývajú územie približne 13 tisíc kilometrov štvorcových a boli objavené v roku 1980 v brazílskej oblasti Acre, pri odlesňovaní pralesa, ktorý mal slúžiť na poľnohospodárske účely.

Aj keď tieto kruhové stavby sú mladšie od Stonehenge asi o 2 500 rokov, je pravdepodobné, že slúžili na podobné účely. Mali slúžiť na zhromažďovanie ľudí a vytvoriť tak miesta, kde by sa ľudia stretávali. Je možné že išlo aj o obradné miesto, aj keď o tomto účele sa rôzni archeológovia sporia.

Jennifer Watling

Ich výstavba sa datuje na začiatok nášho letopočtu a ich vznik musel byť podmienený odlesňovaním, s najväčšou pravdepodobnosťou vypaľovaním lesa. To je v silnom kontraste s tým, čo sa predpokladalo doteraz a že domorodé kultúry by si nedovolili ničiť ich prirodzené prostredie s cieľom, aby tam niečo budovali.

„Naše dôkazy nasvedčujú tomu, že Amazonský prales bol domorodými obyvateľmi pretváraný ešte dávno predtým, než zažil súčasnú dobu a deštrukciu, akú mu spôsobil moderný človek. To ale nemá byť ospravedlnenie toho, čo sa s pralesom deje dnes“, hovorí Watlingová a ďalej dodáva: „Malo by to upozorniť na vynaliezavosť starodávnych domorodých kmeňov, ktoré neviedli k masívnej degradácií vegetácie, ale vyzdvihovali význam tejto lokality.“

Pozri aj: Aj Slovensko má vlastný Stonehenge. Nachádza sa v Holíči

interez.sk (mmm), sciencealert.com


Komentovať (0)