Matej Mensatoris / / News
Crowfunding, teda kolektívne financovanie rôznych projektov, sa stal skvelým nástrojom, ako môžu rôzne organizácie či malé firmy získať peniaze na ich jedinečné projekty. Novozélanďania...

Crowfunding, teda kolektívne financovanie rôznych projektov, sa stal skvelým nástrojom, ako môžu rôzne organizácie či malé firmy získať peniaze na ich jedinečné projekty. Novozélanďania však posunuli crowfunding ešte na vyšší level. Keď sa ľudia dozvedeli, že obľúbená súkromná pláž je na predaj, miestni poslanci vytvorili zbierku, kde sa ľudia snažili vyzbierať potrebnú sumu na kúpu tejto pláže. Pláž je totiž obľúbeným rekreačným miestom mnohých obyvateľov Nového Zélandu, ktorí mali oprávnení strach z toho, že by im prípadný nový súkromný majiteľ nedovolil pláž využívať. Ako to nakoniec dopadlo?

Pláž s menom Awarda sa nachádza pri severnom pobreží Nového Zélandu a má rozlohu 17 akrov. Pláž doteraz vlastnil súkromný majiteľ Michael Spackman, ktorý ju kúpil vo roku 2008 v prepočte približne za 1,3 milióna eur. Michael bol však ústretový voči ľuďom a dovolil, aby ju mohli využívať bez obmedzenia. Teraz bol však nútený svoju investíciu do pláže prehodnotiť, a tak ju ponúkol na predaj.

ostrov
bayleys.co.nz

Miestnych obyvateľov sa okamžite zmocnila neistota z toho, ako prípadný nový majiteľ naloží s plážou a či bude tiež rovnako ústretový a dovolí ľuďom, aby ju mohli voľne navštevovať. Pláž nemá síce vybudovaný prístup autom, no aj tak patrí k obľúbeným lokalitám mnohých miestnych obyvateľov. Preto vznikla crowfundingová zbierka, ktorej cieľom bolo odkúpenie pláže a ponechaním ju tak, ako bola aj doteraz.

Do zbierky sa zapojilo vyše 40-tisíc ľudí a vyzbieralo sa úžasných  vyše 1 a pol milióna eur, pričom takmer štvrť milióna eur prispelo miestne zastupiteľstvo. Spackman s touto sumou za pláž súhlasil, a tak už nič nebránilo v tom, aby sa novým vlastníkom pláže stala miestna samospráva.

ostrov1
bayleys.co.nz

Takéto zakúpenie pláže navyše znamená, že sa pláž stala súčasťou Abel-Tasmánskeho národného parku. To v praxi zaručuje, že pláž bude voľne dostupná pre verejnosť a navyše bude ešte dodatočne chránená správou národného parku. Prípadný opätovný odpredaj súkromnému  majiteľovi už neprichádza do úvahy.

To, že pláž prechádza pod správu národného parku teší aj domorodých obyvateľov Nového Zélandu – Maurov. Tí majú v tejto oblasti viacero pohrebisk, a teda majú veľký záujem na ochrane týchto lokalít. Po dohode s Maurami sa ale ustálilo, že pláž bude využívaná tak ako doteraz, s tým, že národný park zapojí deti domorodých obyvateľov do rôznych vzdelávacích aktivít týkajúcich sa histórie Maurov.

Veľmi sa nám páči prístup miestnych úradov, ktoré boli ochotné podieľať sa na spoločnej kúpe pláže. No najviac oceňujeme to, ako sa ľudia dokázali spojiť za dobrú vec a boli ochotní investovať nemalé finančné prostriedky na to, aby si zachovali pláž nielen pre seba, ale aj pre svoje deti a ich potomkov. A to je úžasné.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.comKomentovať (0)