foto: National Library of New Zealand/Creative Commons

Už v roku 1912 sa ľudia zamýšľali nad budúcnosťou našej planéty. To, čo autor predpovedal v svojom článku, sa stalo realitou doby, v ktorej žijeme.

Dnes je globálne otepľovanie a s ním súvisiaca zmena klímy pálčivým problémom, o ktorom vedia už aj deti na základnej škole. Niektorí ľudia berú túto informáciu na ľahkú váhu, zatiaľ čo druhí ľudia robia všetko preto, aby zvýšili povedomie ľudí o tomto probléme, ktorý sa týka naozaj celej planéty. O tom, že na zmenu klímy negatívne vplýva i nadmerná ťažba uhlia, vedeli vedci už dávno. Túto informáciu zverejnili v článku, ktorý vyšiel 14. augusta 1912. V ňom autor zverejnil zarážajúcu predpoveď o dnešnej dobe, ktorá sa nám plní rovno pred očami.

Článok pokračuje pod videom ↓

V novozélandských novinách Rodney and Otamatea Times, Waitemata and Kaipara Gazette bol 14. augusta 1912 v sekcii vedecké poznámky a novinky zverejnený odstavec, ktorý určite zaujal každého pozorného čitateľa.

Tu je jeho znenie: „Už teraz sa v peciach na celom svete ročne spaľuje približne 2 miliardy ton uhlia. Pri jeho spaľovaní sa do atmosféry ročne dostáva približne 7 miliárd ton oxidu uhličitého. Práve on vytvára v atmosfére ešte efektívnejšiu prikrývku, ktorá spôsobuje zvyšovanie teploty na Zemi. Tento efekt bude viditeľný v najbližších storočiach.“ 

Ťažba uhlia vplýva na klímu

pixabay.com

Správa v novinách je síce stručná, no za to jasná, pričom oznam s tým istým obsahom bol publikovaný aj v časopise Braidwood Dispatch a Popular Mechanics. Vedci si už vtedy uvedomovali negatívny vplyv nadmernej ťažby uhlia na klímu našej planéty. Podľa New York Times vedcom bol zrejmý tento problém už v 50. rokoch 19. storočia. Vedeli, že ťažba nerastných surovín sa nezaobíde bez následkov. A že sa táto predpoveď až hrozivo napĺňa, si už uvedomuje väčšina racionálne uvažujúcich ľudí na našej planéte. Globálne otepľovanie patrí k najpálčivejším problémom dnešnej doby, ktorý si vyžaduje našu pozornosť.

Hoci správa upozorňovala na nebezpečenstvo nadmerného spaľovania uhlia už v roku 1912, všetko nasvedčuje tomu, že sme sa priveľmi nezmenili. Len pre porovnanie, za rok 2016 sa ročne spálilo viac ako 5,3 miliardy metrických ton uhlia. A to je stále vysoké číslo.

Dýchame vzduch, ktorý je znečistený

pixabay.com

Aj v dôsledku spaľovania je v našej atmosfére najvyššie množstvo CO2 za 800-tisíc rokov. V súčastnosti je jeho úroveň približne 412 ppm (častíc na milión), čo mnohým ľuďom spôsobuje vážne zdravotné problémy. Veď čistý vzduch je základ.

Vedci pred viac ako sto rokmi upozorňovali najmä pred negatívnym vplyvom ťažby uhlia. Prudkým technologickým vývojom sa však k tomu pridali ďalšie zdroje znečisťovania, pričom sami sebe kopeme hrob. Len ľudia samotní to však môžu zmeniť. Ešte skôr, než bude úplne neskoro.

Pozri aj: Zlé správy pre planétu Zem. Tieto prazvláštne jazerá urýchľujú topenie ľadovcov, čo môže spôsobiť poriadne problémy

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články