R. Danga

Máj v bratislavských divadlách bude už tradične patriť súčasnému divadlu. Festival Nová dráma/New Drama 2017 predstaví to najzaujímavejšie zo súčasnej drámy inscenovanej na Slovensku.

Festival Nová dráma/New Drama 2017, ktorý organizuje Divadelný ústav, sa uskutoční od 9. do 13. mája 2017 v Bratislave. Do hlavného programu festivalu vybrala dramaturgická rada deväť inscenácií.

V súťažnom programe sa predstaví Činohra Slovenského národného divadla s inscenáciou Strach, Divadlo Aréna na festivale vystúpi s dramatizáciou románu Podvolenie, Divadlo Andreja Bagara z Nitry zavíta do Bratislavy s hrou Dobro, Mestské divadlo Žilina s antickým mýtom Ídomeneus a Slovenské komorné divadlo prinesie necenzurovanú oral history Vojna nemá ženskú tvár. Nezávislú scénu budú reprezentovať: Boh je DJ v podaní Divadla Petra Mankoveckého, scénické dielo Krása a hnus zoskupenia Med a prach, imerzné prestavenie Ľudia.Levy.Orly.Jarabice. Tomáša Procházku a inscenácia Deň, keď zomrel Gott Prešovského národného divadla.

B. Konečný

Sprievodný program

Festival bude mať aj bohatý sprievodný program, v rámci ktorého sa uskutočnia prezentácie knižných publikácií, prednáška, diskusie či medzinárodná konferencia na tému Súčasná dráma a performatívny priestor: od textu k imerznému divadlu, ktorú organizuje Slovenské centrum AICT spoločne s Divadelným ústavom. Cieľom konferencie je preskúmať vzťah medzi novou drámou 21. storočia a súčasným divadlom z pohľadu performatívneho priestoru. Počas festivalu sa tradične uskutoční aj Trojboj – finále súťaže pôvodných dramatických textov Dráma 2016. Sekcia Focus 2017 bude zameraná na divadlo a drámu z Izraela, v rámci ktorej sa predstaví izraelské Divadlo Jaffa s inscenáciou Priznanie (The Admission) a Olga Levitan s prednáškou Dobrodružstvo v izraelskom divadelnom svete. Na prezentácii publikácie Divadelného ústavu Antológia izraelskej drámy budú prítomní dvaja z autorov: dramatik Joshua Sobol a dramatička Savyon Liebrecht.

Patrón festivalu

Patrónom 13. ročníka festivalu bude svetoznámy nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse, držiteľ mnohých literárnych ocenení, ktorého hry sú uvádzané po celom svete. Jon Fosse v Bratislave povedie majstrovskú lekciu pre divadelníkov, v ktorej ponúkne autorský pohľad na tvorbu dramatického textu, od hľadania témy cez vytváranie postáv až po budovanie deja a štruktúry hry. Zúčastní sa aj prezentácie svojich hier v slovenčine, ktoré vydáva Divadelný ústav.

R. Tappert

Vstupenky

Predajné miesta sú v pokladniciach a v predajných systémoch jednotlivých divadiel, kde sa jednotlivé predstavenia odohrajú: Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Slovenské národné divadlo a Divadlo Aréna. Vstupenky na predstavenia v A4 – priestore súčasnej kultúry, v Štúdiu 12, Subclub – Subcultures‘ Music Club, Nu Spirit Club a Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je potrebné rezervovať na adrese [email protected]. Vstup na akcie sprievodného programu je zdarma – vrátane konferencie, ktorá sa uskutoční v Prednáškovej sále Univerzitnej knižnice v Bratislava.

Viac informácií na www.novadrama.sk

TS festivalu Nova Drama
Príbehy
0
Komentovať (0)