Po tom, ako sme vás informovali o tom,  že Nórsko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá nadobro skoncuje s odlesňovaním, máme tu o...

Po tom, ako sme vás informovali o tom,  že Nórsko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá nadobro skoncuje s odlesňovaním, máme tu o tejto krajine ešte jednu novinku.

Zatiaľ čo ostatné krajiny ešte len začínajú diskutovať o elektrických autách a iných, šetrnejších a ekologickejších spôsoboch dopravy, Nórsko koná. Podľa pripravovaných právnych predpisov by sa mohlo stať prvou krajinou na svete,  kde by sme benzínové a naftové autá nenašli na cestách už v roku 2025.

earthporm.com
earthporm.com

[shc_shortcode class=”shc_mybox”]

Na tomto ambicióznom pláne sa dohodli štyri politické strany. Treba si ale uvedomiť, že nová legislatíva a zákon ešte neboli dokončené. Iróniou všetkého ale je, že Nórsko je obrí producent ropy a zemného plynu a predaj týchto zdrojov im v skutočnosti prináša až 39% príjmov.

Ak by sa tento zákon v Nórsku uzákonil, mohol by slúžiť ako inšpirácia pre ostatné národy. No keď si porovnáme, že v minulom roku bolo v Nórsku predaných približne 150-tisíc vozidiel, v porovnaní s USA a ich predanými 17,5 miliónmi vozidiel, Nórsko nie je až taký spotrebiteľ pri využívaní áut a radí sa na koniec zoznamu.

Už teraz je 18,7% vozidiel v Nórsku elektrických a krajina má jednu z najväčších populácií cyklistov možno aj preto, že ročne do cyklistiky investuje vyše 820 miliónov eur. Taktiež majú aj iné ekologické riešenia. Napríklad do roku 2019 chcú v centre hlavného meste Oslo zakázať súkromné autá.

zdroj: ScienceAlert.com

[/shc_shortcode]

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )