foto: screen YouTube

Pobyt na psychiatrii nie je skúsenosť, po ktorej by niekto prirodzene túžil.

Napriek tomu nejde o nič zvláštne. Medzi širšou verejnosťou a najmä skupinou, ktorú môžeme nazvať ignorantmi, panujú na túto tému rôzne názory. Väčšina z nich však psychiatrických pacientov odsudzuje a to aj napriek tomu, že do sveta ľudí s duševnými poruchami nevidia. Žiaľ, aj s takýmito odlišnosťami sa v demokratickej spoločnosti musíme zmieriť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na druhej strane, pobyt na psychiatrii samozrejme nie je nič príjemné. Dokáže toho napraviť mnoho a niektorí pacienti môžu vyjsť z takejto nemocnice ako zdraví ľudia. Psychiatrická liečebňa sa však stala už na počiatku kinematografie obľúbeným prostredím pre filmárov. Niektoré filmy dokazujú, že absolvovať takýto pobyt sa naozaj oplatí, iné zas hovoria, že tam úplne zošaliete. Nič z toho si netreba brať k srdiečku, pretože názor na akékoľvek odvetvie medicíny je len vás. Vo filmoch sa nevyhneme typickým stereotypom, no aj to je súčasťou ich čara.

Prekliaty ostrov

Film sleduje príbeh detektíva Teddyho, ktorý so svojím kolegom Chuckom prichádza na ostrov pátrať po šialenej vrahyni. Vojnového veterána Teddyho však neustále trápia traumy z vojny a navyše sa nedávno musel vyrovnať aj so stratou manželky. Neskôr sa však dozvieme, že Teddy je muž menom Andrew Laeddis, ktorý zavraždil svoju manželku. Prežil celkové duševné zrútenie, no nedokázal si pripustiť, že ju zabil. „Hra na detektíva“ bola len súčasťou jeho terapie. Nebojte sa, žiadne markantné spoilery to nie sú. Od začiatku filmu nás režisér utvrdzuje v tom, že hlavná postava je psychiatrickým pacientom, napriek tomu vás vyvrcholenie zápletky šokuje.

Clean, Shaven

Toto menej známe dielo z roku 1993 je hlboko nedocenené a aj napriek jeho zanedbateľnej popularite by ste mu určite mali venovať štipku pozornosti. Príbeh sleduje muža, ktorý bol prepustený z psychiatrickej liečebne. Jeho cieľom je nájsť svoju dcéru, ktorú si adoptoval niekto iný. V celom príbehu môžeme vidieť posadnutosť a obavy z jeho duševného stavu vyvolané vecami ako sú zvuky, zrkadlá alebo presvedčenie, ktoré je vytvorené len jeho mozgom.

Requiem pro panenku

Film bol natočený v roku 1991. V čase jeho vzniku mal jeho režisér, Filip Renč, len 24 rokov a stále študoval tretí ročník na FAMU. „Byl jsem začínající puberťák a všem jsem měl šéfovat,“ povedal neskôr o práci na filme. Do ústavu pre mentálne postihnutých je omylom umiestnená Marika, ktorá je v šoku zo znásilnenia. Spoznáva život v ústave, spôsob, akým sú týrané neposlušné chovankyne, snaží sa dostať von, ale proti zavedenému systému veľa šancí nemá.

Prelet nad kukučím hniezdom

Prelet nad kukučím hniezdom snáď netreba predstavovať nikomu. Veľdielo Miloša Formana, ktoré natočil podľa knihy Kena Kesey, šokovalo a uchvátilo celý svet. Úžasný výkon tu v hlavnej úlohe podáva Jack Nicholson, ktorý hrá slobodomyseľného podvodníka prichádzajúceho na psychiatrickú liečebňu. Film získal oscarové sošky vo všetkých piatich hlavných kategóriách. Najlepší film, herec, herečka, réžia aj scenár. To hovorí za všetko.

Nebezpečná metóda

Vo filme sa stretávajú tri legendárne mená, Sigmund Freud, Carl Gustav Jung a Otto Gross, ktoré tvoria jeden príbeh. Ten hovorí aj o mladej pacientke trpiacej hystériou. Carl G. Jung, inšpirovaný Sigmundom Freudom, sa ju pokúsi vyliečiť pomocou experimentálnej liečby nazývanou psychoanalýza. Liečba je síce úspešná, no prináša so sebou ďalšie problémy. V prípade tohto príbehu s výrazným sexuálnym podtónom nehovoríme o žiadnej fanfikcii, ale o skutočnom príbehu.

Narušenie

Mladá Susanna má problém sa začleniť. Jej rodičia ju vezmú k psychiatrovi a ten jej oznámi, že jej strach z okolia je dielom jej vlastnej mysle a trpí duševnou poruchou. Cez príbeh zasadený na koniec 60. rokov sa dozvieme, aké to je trpieť nerozpoznateľným narušením osobnosti a čo s tým. A hlavné posolstvo? Je úplne v poriadku, keď požiadate o pomoc. Určite to nie je niečo, za čo by ste sa mali hanbiť.

Terapia láskou

Pobyt na psychiatrii neznamená len to, že ste na psychiatrii. Žiaľ to znamená aj to, že keď sa vrátite do reálneho sveta, ste ten, kto bol na psychiatrii. A môže vám to komplikovať život nie len v tom, že ste takto posudzovaní svojim okolím, ale to, že ste sa zo svojej poruchy celkom nezotavili. Učiteľ dejepisu, Pat Solitano, sa snaží vrátiť naspäť do bežného života. A ten mu prináša viacero výziev. Terapia láskou divákom prezrádza, čo to je bipolárna porucha a tiež to, že láska môže byť ten najlepší liek.

Mania Days

Manická depresia nie je nezvyčajným ochorením a aj vy môžete poznať pacienta, ktorý týmto ochorením trpí. A nemusíte o tom ani vedieť. Ako to môže dopadnúť, keď sa do seba zaľúbia dvaja pacienti trpiaci bipolárnou poruchou? Určite to majú o niečo komplikovanejšie, ako tí ostatní. Z filmu si môžete odniesť poznanie, že akýkoľvek toxický vzťah sa oplatí čim skôr ukončiť.

Pozri aj: Štyrikrát sa mu podarilo ujsť z väzenia. Príbeh Stevena Russella, odsúdeného na 140 rokov, bol úžasne spracovaný vo filme I love you Phillip Morris

Uložiť článok

Najnovšie články