Foto: IMDB (Roadside Attractions), Instagram ( unusualfacts)

Príbehy niektorých kriminálnikov sú natoľko bizarné, že sa len sťažka mohli skutočne odohrať.

A predsa sa stalo. Najmä v prípade známych podvodníkov sa neustále stretávame s dezinformáciami, ktoré pravdu ľahko poupravujú, nadnášajú alebo ju zdobia od secesie, cez bauhaus až po art deco. A práve preto sa tá pôvodná pravda môže vo verejnej mienke síce strácať, no historické pramene (chvalabohu) neklamú. Všetci poznáme príbeh o Frankovi Abagnalovi, ktorý bol neskôr spracovaný do celovečerného filmu s názvom Chyť ma ak to dokážeš.

Článok pokračuje pod videom ↓

Avšak, podobných príbehov existujú tucty a kapitalizmus zabezpečuje jednu skvelú vec. Tou je fakt, že v Spojených štátoch sa môže aj z kriminálnika stať celebrita a pritom vôbec nemusí byť polepšený. Stačí, že jeho činy sú natoľko extrémne ako nikoho iného predtým. Podobným prípadom je aj podvodník Steven Jay Russell, ktorému sa z väzenia podarilo (doposiaľ) ujsť štyrikrát. V súčasnosti si v texaskom väzení odpykáva svoj 140 ročný trest, no keby sa odtiaľ jedného dňa záhadne vytratil, nikto by sa dlho nečudoval.


https://twitter.com/princessatyiu/status/817907709890756608
Po tom, čo mladý Steven zorganizoval maličký podvod s nehodou, vyslúžil si svoje prvé odňatie slobody a to na šesť mesiacov. Svoj podvod vykonal, pretože bol vyhodený zo svojho (čestného) zamestnania. Dôvodom bola jeho homosexualita. 13. mája 1992, čiže len po troch týždňoch strávených vo väzení, sa mu podarilo uskutočniť svoj prvý útek. Prezliekol sa do civilného oblečenia a s krátkym rozhovorom obišiel stráže akoby sa nechumelilo. „Bachari si mysleli, že som policajt v utajení. Bol to ohromný adrenalín a prvé momenty slobody boli na nezaplatenie.

Väzni majú väčšinou dôvod, pre ktorý z väzenia utekajú a inak to nebolo ani u Stevena. Z väzenia sa vytratil, aby sa postaral o svojho umierajúceho priateľa menom Jim Kemple. Podarilo sa im pretrvať na úteku po dobu dvoch rokov, pričom ušli do Mexika. Nakoniec sa kvôli chradnúcemu Jimovmu zdraviu, museli vrátiť. To bola pre Stevena chyba, pretože vďaka návratu bol zadržaný. Jim umrel o tri týždne na to.

Mexico

Netrvalo dlho a Steven zoznámil so spoluväzňom menom Phillip Morris, do ktorého sa takmer okamžite zamiloval. Obaja si odkrútili svoj trest a potom, čo sa dostali na slobodu, chcel Steven svojmu novému priateľovi zabezpečiť pekný a luxusný život. Sfalšoval svoj životopis a zamestnal sa na jednej z vrcholných pozícii medzinárodnej firmy. Tu sa mu podarilo napratať si vrecká. Predtým ako boli s Phillipom zatknutí, podarilo sa mu nazhromaždiť 800-tisíc amerických dolárov, čo v 90. rokoch prestavovalo ešte slušnejší zárobok ako dnes.

Dôvod, pre ktorý sa Steven rozhodol obrať firmu o tak ťažké prachy za štyri mesiace bol, že išlo o North American Medical Management. Teda spoločnosť, ktorá mala na starosti zdravotnú starostlivosť a ktorá sa snažila zbaviť sa pacientov, čo najskôr, inak by zamestnanci nedostávali svoje tučné bonusy. Stevenove činy tak boli pomstou za mŕtveho priateľa Jima. Po jeho zatknutí vznikla hrozba úteku z krajiny v prípade, že by pred súdom zostal na slobode, a tak bola jeho kaucia stanovená na šialených 950-tisíc dolárov.


https://twitter.com/gaycinemaco/status/972489768511647746
Napriek tomu, že takou sumou nedisponoval, Steven sa veľmi rýchlo vynašiel. Zavolal na miesto, kde bol držaný vo vyšetrovačke a vydával za sudcu, čím sa mu kauciu podarilo znížiť na 45-tisíc dolárov. Vyplatil ju a utiekol. To bol jeho druhý úspešný útek, no na slobode si pobudol len tri dni a opäť sa dostal pod zámok. Tretí útek nastal veľmi rýchlo. Steven začal zbierať zelené zvýrazňovače a odkladal si väzenské oblečenie. Keď ich nazbieral dostatok, pomocou vody z toalety vo svojej cele nafarbil oblečenie nazeleno a prešiel nepozorovane pomedzi stráže v úlohe lekára.

Cestoval do texaského Houstonu, kde si trest odpykával Phillip Morris, zaplatil mu kauciu a presvedčil ho, aby s ním odletel do Mississippi. Tu si spoločne pobudli desať dní, kým ich objavila polícia, a tak sa dostal aj po treťom úteku späť do basy. Jeho štvrtý útek bol však doposiaľ najrafinovanejší zo všetkých. V Texase bol uväznený na ďalších 45 rokov vo väznice s maximálnym stupňom stráženia. Tu prestal jesť a začal užívať laxatíva, aby dokázal simulovať príznaky AIDS.

USA. Huntsville, Texas. 1968. The Ramsey prison farm

Pomocou väzenského písacieho stroja sfalšoval svoje zdravotné záznamy, v ktorých sa uvádzalo, že skutočne AIDS má. V marci roku 1998 bol vyslaný do sanatória, kde mal dožiť svoje posledné dni. Neskôr sa vydával za lekára, ktorý prišiel s alternatívnym spôsobom liečby tohto ochorenia a zháňal dobrovoľníkov, ktorí sa ho chcú zúčastniť. Zo sanatória odišiel pod zámienkou, že sa zúčastní (neexistujúcej) liečby a do väzenia poslal dokumenty o svojej smrti.

Na slobode s novou identitou sa pokúsil o podvod v banke, čo bolo kompetentným podozrivé, a tak zavolali políciu. Pred nimi Steven fingoval infarkt, a tak bol prevezený do nemocnice, kde ho strážila FBI. Napriek tomu sa mu opäť podarilo utiecť, no na slobode si dlho nepobudol. V apríli toho istého roku bol zatknutý a odsúdený. V súčasnosti žije na samotke a je strážený 24 hodín denne. O Phillipovi Morrisovi povedal, že ho stále miluje, „Ke veľmi inteligentný, miluje rybárčenie, rýchlu jazdu autom a klasickú hudbu. Je trochu nezodpovedný. Aj keď je diabetik, dokáže si kúpiť 12 donutov a zjesť ich všetky naraz.

Je až smutné uvedomiť si, že títo dvaja už nikdy nebudú mať možnosť stretnúť sa. Obaja mali podobný osud, Morris sa dostal do väzenia kvôli tomu, že si požičal auto a nestihol ho vrátiť včas, čo bolo klasifikované ako krádež. Bol vo väzení pre drobných kriminálnikov, no spoluväzeň sa mu vyhrážal smrťou, a tak sa rozhodol utiecť. A tým sa spustila jeho cesta. Príbeh Stevena Jaya Russela bol samozrejme ako mnoho podobných, spracovaný do filmu s názvom I love you Phillip Morris, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Jim Carrey a Morrisa stvárnil Ewan McGregor.

Pozri aj: Záverečné titulky na začiatku filmu a psychologické zvraty. Toto sú najlepšie filmy, ktorých dej sa odohráva naopak

ladbible.com, en.wikipedia.org, imdb.com
Uložiť článok

Najnovšie články