Foto: NASA

Aj keď mnohí ľudia zatracujú jadrovú energiu, stále patrí k efektívnym a relatívne aj čistým zdrojom výroby energie.

A svoju veľkú úlohu zohráva aj vo vesmírnych projektoch a NASA si je toho dobre vedomá. Teraz táto vesmírna spoločnosť tvrdí, že dokončila testovanie nového typu štiepneho reaktora, ktorý je určený pre vesmírne misie. A výsledky sú viac než dobré. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Projekt s názvom KRUSTY je založený na uránových tyčiach, ktoré generujú elektrinu. Projekt s hodnotou 20 miliónov dolárov je určený najmä pre dobývanie vesmíru a cesty na Mars či aj ďalej. Názov dostal KRUSTY čo je skratkou slov Kilopower Reactor Using Stirling Technology. 

Reaktor je unikátny svojou malou konštrukciou (iba dva metre) a účinnosťou (až 10 kilowattov) . Ako palivo využíva klasický obohatený urán 235 vo forme malých tyčí. Tie štiepnou reakciou generujú teplo, ktoré je následne prenášané pomocou sodíkových trubíc k motorom Stirling. Tie následne vyrábajú elektrickú energiu.

Foto: NASA

Tento nový typ reaktora otvára nové dvere v možnosti dobývania vesmíru. Doteraz sa pri vesmírnych projektoch inžinieri zvyčajne spoľahnú na slnečnú energiu, tá však nie je vždy k dispozícii a to napríklad aj pri skúmaní Mesiaca. Jadrovú energiu využíva aj vozidlo Curiosity, ktoré sa nachádza na Marse. To ale narozdiel od projektu KRUSTY využíva plutónium.

Veľkou výhodou reaktora je tiež to, že dokáže nepretržite fungovať a to po dobu 10 rokov. Navyše môže byť spustený kedykoľvek. To znamená, že reaktor sa môže spustiť aj po niekoľkých rokoch od začatia misie a tiež môže byť týchto reaktorov viac a budú spúšťané postupne až po tom, ako predchádzajúcemu reaktoru dôjde palivo.

Foto: NASA

„Ak by sme sa napríklad vydali ku Kuiperovmu pásu, na 15 ročnú misiu, reaktor by sme mohli spustiť, až keď sa tam budeme nachádzať“ uviedol Marc Gibson, šéf projektu KRUSTY. To, že sa reaktor môže spustiť neskôr je veľkou výhodou aj v prípade, ak by misia zlyhala, napríklad pri štarte. Ak by sa totiž reaktor poškodil, keď v ňom ešte nebude prebiehať jadrová reakcia, riziko kontaminácie okolia rádioaktívnym materiálom je v takom prípade oveľa nižšie.

Pozri aj: Vedci z MIT stavajú miniatúrne slnko. Už o pár rokov nám môže poskytovať neobmedzenú dodávku zelenej energie

iflscience.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články