ilustračné foto - Pinterest

Japonskí vedci plánujú uskutočniť až 6 kilometrový vrt a dosiahnuť tak zemský plášť.

Ľudí odjakživa zaujímalo, čo sa skrýva pod zemou. Preto bolo zahájených mnoho projektov, s cieľom dostať sa čo najhlbšie pod povrch Zeme. Možno ste viacerí počuli o podobnom projekte – Kolskom vrte v Rusku. Tam sa podarilo ruským inžinierom dostať  až do hĺbky vyše 12 kilometrov, no potom projekt ukončili. Ukončenie projektu Kolského vrtu doprevádzala okrem iného aj konšpiračná teória, ktorá hovorila o prevŕtaní sa až do pekla a ako dôkaz mala slúžiť údajná zvuková nahrávka s pekelnými zvukmi. Táto teória však bola niekoľkokrát vyvrátená a žiadne strašidelné zvuky či dokonca peklo, objavené nebolo. A keďže konšpiračným teóriám neveria ani japonskí vedci, čoskoro započnú nový, podobne veľkolepý projekt.

Japonská agentúra pre námornú a pozemskú technológiu plánuje vyvŕtať až 6 kilometrov hlboký vrt. Ten by ale nemal byť na súši, ale pod hladinou oceánu. Dôvodom je, že oceánska zemská kôra je tenšia, a tak je možné dosiahnuť zemský plášť aj s polovičnou hĺbkou, akú mal Kolský vrt, ktorý zemský plášť ani nedosiahol. Japonskí vedci plánujú vŕtať v havajských vodách, kde našli vhodné plochy na realizáciu tohto projektu.

„Stále existujú otázky, ktoré je potrebné vyriešiť, a to najmä tie ohľadom nákladov“, povedal Susumu Umino, profesor na Kanazawa univerzite a ďalej dodáva: „Predbežná štúdia ale posunula celý projekt do novej etapy, bližšie k realizácii.“

destepti.ro

Projekt počíta s nákladmi na úrovni až 494 miliónov eur a mal by byť vykonávaný najväčšou japonskou loďou Chikyu určenou na vykonávanie podvodných vrtov. Okrem havajských vôd sú zvažované aj ďalšie lokality – jedna na pobreží Mexika a ďalšia pri pobreží Kostariky.

Projekt je veľkolepý nielen v tom, že jeho cieľom je dosiahnutie zemského plášťa, ale aj v tom, že môžu nastať mnohé technologické prekážky a bariéry, s ktorými sa budú musieť vedci počas realizácie vysporiadať. Ak sa im ale projekt podarí priviesť do úspešného konca, potom tu existuje obrovský vedecký potenciál dozvedieť sa niečo viac o zemskom plášti. Vedci budú môcť odobrať vzorky a podrobiť ich dôkladnej analýze. Ambiciózne názory hovoria dokonca o pochopení vzniku zemetrasení, či o zmapovaní pohybu tektonických dosiek.

Vedci dúfajú, že vrtáky by sa mohli do zemskej kôry zahryznúť prvýkrát už približne o tri roky.

Pozri aj: 25 fotografií, ktoré vám ukážu, že Zem je úžasnou, no iba malou bodkou, v nekonečnom vesmíre

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články