NNomadTTraveler

Cestovať po svete je snom mnohých ľudí. Málokto však vie, že sa to dá úplne jednoducho. Bez peňazí, ekologicky, bez starostí a hlavne zábavne. A dokážu to aj dvaja obyčajní chalani spod Tatier.

Chceli by ste aj vy cestovať po svete a spoznávať krásy našej planéty? Čo vám v tom vlastne bráni? V tomto článku možno zistíte, že vlastne celkom nič…  Presvedčia vás o tom dvaja mladí junáci spod Tatier, ktorí majú za sebou už tisícky precestovaných kilometrov. Momentálne sú na ceste na koniec sveta… Kde to vlastne je? To zatiaľ nevedia ani oni sami.

Dvaja chalani zo Slovenska majú pocit, že do kancelárií ešte nepatria. Na kariéru, pravidelný finančný príjem a rodinu majú ešte kopu času. Namiesto toho chcú spoznávať svet a krásy prírody v rozličných kútoch našej planéty. Chcú zažiť dobrodružstvá, kopu zábavy a popritom spoznávať svet, v ktorom žijú. A to všetko celkom inak, ako si možno myslíte. Špinavo, bez peňazí, na low-costový punkáčsky štýl a hlavne ekologicky. To je sen Klochyho a Jurkyho, čerstvých inžinierov z krajiny pod Tatrami, ktorých možno poznáte skôr pod prezývkami Naked Nomad a Trouble Traveler.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler
NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Klochy – Naked Nomad

Pomalý tulák zo stredného Slovenska, ktorý miluje strácanie sa a spoznávanie nových svetov, schovaných miest a chutných konzerv. Čím ďalej viac cestuje nízkonákladovo, ekologickejšie, s menším ruksakom a s dotrhanejšími teniskami. Dvakrát precestoval Spojené štáty americké, kde dal najprv výpoveď a potom sa cez Mexický záliv pokúšal v noci preplávať do Mexika. Všade so sebou nosí svoje ukulele, aj keď na ňom vie zahrať len pár akordov. Nemá vodičák, rád fotí a chodí naboso, nenosí hodinky a miluje dážď, vodu a prírodu.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Jurky – Trouble Traveler

Vysoké chlapča s dušou 17-ročného tínedžera a srdcom východniara, ktoré miluje flákanie, prírodu, zvieratká, relax, hudbu, koncerty, pivo s borovičkou, čiže miluje srandu a párty. Je vegetarián, rád improvizuje a spoznáva nové kultúry, kuchyne a ľudí. Precestoval už Sardíniu, Taliansko, Nórsko, Španielsko, Francúzsko, Luxembursko, Belgicko, Ukrajinu, Poľsko, Česko, Slovinsko, Maďarsko, Rakúsko, Anglicko, Cyprus, Maroko, USA a samozrejme krásne Slovensko. Neznáša predsudky, lenivosť, nudu a chvíle, keď je dlho sám.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Jeden z prvých veľkých cestovateľských projektov týchto dvoch mladých Slovákov bolo cestovanie naprieč USA v roku 2015. Tento nápad nebol vôbec naplánovaný. Chalani pracovali „za veľkou mlákou“ počas študentského leta pre jednu z agentúr, ktoré ponúkajú študentom prácu v zahraničí. Po čase sa však objavili isté nezhody s ich zamestnávateľom v USA. Na vidine výplaty po niekoľkomesačnej drine im až tak nezáležalo, a tak sa radšej rozhodli vymeniť doláre za zážitky. V práci dali výpoveď a vybrali sa na dobrodružnú cestu naprieč USA. Nízkonákladový výlet s prespávaním pod holým nebom a využitím sociálnej siete Couchsurfing, kde ľudia ponúkajú cestovateľom nocľah „na svojom gauči“ s cieľom predstavenia svojej kultúry, zažili chalani nekonečné množstvo zážitkov.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Počas cestovania naprieč USA zažili Klochy a Jurky za 50 dní naozaj kadečo. Bývali týždeň zadarmo priamo na Manhattane, kým spoločnosť im robil vášnivý nudista Bob. Stanovali na pláži na ostrove v Mexickom zálive, v Novom Mexiku si vytrpeli dvojhodinový výsluch na vojenskej základni a nevyhli sa ani stretnutiu s medveďom v Yellowstonskom parku. Takmer všetky svoje zážitky získali celkom zadarmo, cestovali a spávali low-costovo, keďže po výpovedi im veľa peňazí neostalo. A o to všetko sa snažili ekologicky, keďže si uvedomujú, čo všetko človek našej planéte spôsobuje.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler
NNomadTTraveler
NNomadTTraveler
NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Keď sme boli s Klochym a Jurkym naposledy v kontakte, nachádzali sa práve v čajovni v Iráne, ktorý sme vám na našom webe predstavovali len nedávno. Po dokončení štúdia sa chalani rozhodli, že kancelária, výplaty a založenie rodiny ich ešte nejaký ten čas počká a rozhodli sa precestovať stopom okolo celého sveta. Trasu majú zatiaľ naplánovanú až do Indie. Či ich dobrodružná cesta skončí v Ázii, alebo bude pokračovať až na „koniec sveta“, nevedia ani oni sami.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

„Či sa bojíme? Oveľa viac ostať doma, nájsť si dobrú a bezpečnú prácu a padnúť do stereotypu.“

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Ahoj Klochy a Jurky. Cesta okolo sveta stopom? To je pomerne dlhé dobrodružstvo. Kde sa nachádzate momentálne?

Čaute všetci. Na ceste sme už cez 80 dní a máme pocit, že sme len začali. Momentálne sme konečne v Iráne, pre Slovákov možno exotickejšia destinácia. Veľa ľudí sa stále bojí vycestovať do tejto krajiny, kvôli mnohým predsudkom. Iránčania sú Peržania a sú to jedni z najpohostinnejších ľudí na svete. Hneď v prvý deň sme sa o tom presvedčili sami. V prvom mestečku za hranicami nás len tak na ulici začali pozývať na čaj. Teraz sme v Tabrize a pohostinnosť pokračuje. Noví kamoši nás zobrali autom na výlet do najkrajšieho parku v meste. Sme zvedaví, čo nám prinesú ďalšie dni.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Ako vyzerala vaša cesta zo Slovenska doteraz? Ktoré krajiny ste cestou sem, už precestovali?

Prestopovali sme cez Košice do Maďarska, Srbska, Bulharska, Turecka, kde sme strávili cez 50 dní a ďalej cez Gruzínsko, Arménsko, až do Iránu. Ako sme opustilo Európu, zrazu sa začalo stopovať oveľa ľahšie. Turecko, Gruzínsko a Arménsko sú rajom pre stopárov.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Máte už za sebou nejaký zaujímavý zážitok, o ktorý by ste sa mohli s nami podeliť?

Jeden veľký zážitok je pre nás celá naša cesta. Ale napríklad pri jednom gruzínskom stope sa nás chalani opýtali, či chceme „farebné mandarínky“ a potom nás pozvali do svojho domčeka, ktorý má na záhrade postavený vlastný kostolík a kde nás zoznámili s ich 115-ročnou vymodlenou babičkou. Na povale so starým rozladeným pianom sme si spolu vychutnávali čarovné mandarínky. To sa potom stopovalo ďalej (smiech). Okrem toho sme si ďalej stopli pár kamiónov, staré kabriolety, budhistu, traktor, niekoľko vojakov, starú ruskú Volgu, alebo týpka s nabitou zbraňou…

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Ako bude vaša trasa vyzerať ďalej? Čo všetko máte naplánované?

V Iráne máme víza na jeden mesiac, kde by sme chceli navštíviť skalisté veľhory, kempovať na vyprahnutej púšti, spoznať dedinský život Peržanov a potom by sme si radi vyskúšali aj dobrovoľníctvo v Indii. My však mnoho plánov vlastne nemáme a naša cesta sa často mení. Radi sa len tak unášame nevyspitatelnými vlnami života. Ale máme jeden tromf v rukáve, tak sa nechajte prekvapiť.

NNomadTTraveler
NNomadTTraveler

Aktuálne informácie o zážitkoch Klochyho a Jurkyho nájdete na ich Facebookovej stránke, ale aj na Instagrame. Viac informácií o ich dobrodružstvách môžete nájsť aj na webovej stránke nntt.sk.

interez.sk (Lukáš M.)
Uložiť článok

Najnovšie články