foto: Pixabay

Zamestnávatelia majú v dnešnej dobe na svojich zamestnancov obrovské nároky. Dôvodov môže byť viac.

Aj keď ideš na vysokú školu, nemáš zaručené, že po jej ukončení si ihneď nájdeš prácu. S tým sa dennodenne stretávajú absolventi mnohých vysokých škôl, ktorí končia na úrade práce. Za všetko hovoria štatistiky.

Ročne u nás ukončí vysokú školu viac ako 40-tisíc absolventov. Už toto číslo ukazuje, že absolventi nie sú na Slovensku nedostatkový „tovar“ no je ich skutočne veľa, kto potrebuje prácu.

foto: Caleb Woods, Unsplash

Viac ako štvrtina absolventov si ihneď po ukončení vysokej školy nevie nájsť prácu. Dôvodov je viac. Zamestnávatelia sa pozerajú na to, akú vysokú školu absolvent ukončí, aký odbor vyštuduje a aj na to, akú prax za sebou má. Poďme sa na to pozrieť postupne.

Štatistiky, ktoré boli zverejnené len nedávno, jasne ukazujú, ktoré študijné odbory či priamo vysoké školy sú u zamestnávateľov najžiadanejšie. Asi nikoho neprekvapí, že najžiadanejšími absolventmi sú tí, ktorí študujú informatiku. Atraktivita týchto absolventov je priamoúmerná množstvu pracovných ponúk v tomto odbore. O všetkom svedčí aj skóre pracovných odvetví vzhľadom na ich možnosť zamestnať sa, kde získala informatika až 7,5 boda z desiatich možných. Na druhom mieste skončilo strojárstvo (5,7 b), tretia priečka patrí ekonomike (5,5 b). Atraktivitu ostatných odvetví si môžete pozrieť v tomto prehľadom grafe.

Profesia

Poďme sa teraz pozrieť na konkrétne vysoké školy, ktoré sú u zamestnávateľov najžiadanejšie. Najvyššie sa umiestnila Ekonomická univerzita v Bratislave, ktorej životopisy absolventov si zamestnávatelia prezerali najviac. V najlepšej trojke rebríčka sa umiestnili aj absolventi s technickým zameraním zo Slovenskej technickej univerzity a Technickej univerzity v Košiciach.

Je jasné, že zamestnávateľov zaujímajú informácie absolventa o tom, akú vysokú školu vyštudoval. Druhou vecou je však jednoznačne prax. Tí študenti, ktorí vo svojom obore robili už počas vysokej školy, majú neporovnateľne väčšiu šancu zamestnať sa ako tí, ktorí ešte žiadnu prax vo svojom obore nemajú. Je to rozumný krok zo strany zamestnávateľov, no niektorí absolventi sa venujú svojmu štúdiu naplno a neostáva im čas na prax. Často sa tak stáva, že kým sa absolvent vysokej školy na Slovensku dostane na svoju vysnívanú pozíciu, mnohokrát ho prejde motivácia, s ktorou do firmy prišiel. Je naozaj také ťažké si nájsť svoju vysnívanú prácu aj bez toho, aby si mal niekoľko mesačnú či ročnú prax?

foto: Štefan Štefančík, Unsplash

Spoločne so Slovenskou sporiteľnou považujeme za dôležité, aby sa mladí ľudia nevzdávali svojich ambícii a skúsili sa dostať na svoju vysnívanú pozíciu aj tam, kde by im ani nenapadlo posielať svoj životopis. Aj v tak veľkej firme, akou Slovenská sporiteľňa je, chcú dať šancu práve vám, mladým ľuďom. Vymysleli sme spolu jednu zaujímavú vec. V najbližších dňoch čakaj aj na svojej univerzite návštevu v podobe Martina Ondruša, s ktorým sa môžeš práve ty dostať na pohovor na tvoju vysnívanú pozíciu. Zapamätaj si túto šialenú tvár a maj oči na pozore.

foto: Martin Ondruš
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )