Foto: youtube.com

Matej Mensatoris / / News
Ak by ste chceli vidieť budovu čiernejšiu ako najväčšia tma, vaše kroky by mali smerovať do dejiska zimných olympijských hier.

Budova je popisovaná ako najčiernejšia na svete. A vôbec to nie je len dohad ale fakt. Vantablack je materiál, ktorý je najčiernejším na svete a dokáže pohltiť vyše 99,9% svetla. Britský architekt Asif Khan sa s týmto materiálom rozhodol „pohrať“ a naniesol ho na jednu z olympijských budov. Výsledok? Najčiernejšia budova sveta. 

Hyundai pavilón je tak zahalený do čiernej farby, avšak v ňom vás „ožiari“ biela farba. Architekt tým chcel docieliť kontrast, čo sa mu zjavne podarilo.

Kedže Vantablack pohltí prakticky všetko svetlo, je dokonale čierny, vďaka čomu vidia v ňom vedci veľké využitie. Môže sa uplatniť pri nastavovaní meracích prístrojov, no aj pri skúmaní vesmírnych objektov. Vedci ho testujú na odolnosť vo vesmíre, keďže by sa dal využiť pri presnom nastavovaní výkonných fotoaparátov, ktoré vyhotovujú vesmírne fotky.


Fantázie na jeho využitie sa medze nekladú, čo dokazuje aj jeho využitie na pokrytie budovy. Vantablack má teda využitie okrem vedeckej sféry aj vo sfére umenia.

Pozri aj: Slovenskí vedci opäť zabodovali. Pomohli objaviť stratené mesto Mayov, v ktorom žilo toľko ľudí ako v dnešnom New Yorku

cnn.com
0
Komentovať (0)