Foto: Profimedia

Už dlho je známy fakt, že Egypťania svojich mŕtvych kedysi mumifikovali.

Dlho však ostávalo záhadou, ako presne taká mumifikácia prebiehala. Odpovede na množstvo otázok možno poskytne nový „manuál“, ktorý sa pred časom vedcom podarilo objaviť. Ako presne teda prebiehala tvorba múmie a príprava na posmrtný život?

Ako presne prebiehala mumifikácia?

Ako informuje portál Science Alert, manuál, ako správne pripraviť mŕtveho na posmrtný život, sa našiel na papyruse starom približne 3 500 rokov. Až odteraz mali vedci k dispozícii len dva originálne dokumenty popisujúce priebeh mumifikácie. V starovekom Egypte bol proces mumifikácie považovaný za posvätnú záležitosť. Znalosti o presnom procese malo len niekoľko vybraných jednotlivcov a všetky znalosti a vedomosti sa predávali väčšinou len ústne.

Egyptologička Sofie Schiødt hovorí, že manuál nie je kompletný, neobsahuje presný proces krok po kroku. Mal zrejme slúžiť len ako pomôcka pre človeka, ktorý bol expertom na mumifikáciu. Papyrus napríklad obsahuje detaily týkajúce sa toho, ako by mala byť správne balzamovaná tvár mŕtveho, aké plátno a aké rastlinné výťažky použiť. Napríklad, tvár sa zvyčajne prikrývala kusom červeného plátna, ktoré bolo namočené v špeciálnom roztoku z rastlinných výťažkov.

Foto: Profimedia

Súčasťou roztoku boli aromatické látky. Dôležité totiž bolo zabezpečiť, aby tvár nezapáchala, aby bola chránená pred baktériami a aby na ňu nesadal hmyz. Až doteraz sa nepodarilo nájsť papyrus, ktorý by tento proces dokumentoval. Podarilo sa však nájsť múmie, ktoré boli zrejme ošetrené práve takýmto spôsobom.

35 dní sušenia a 35 dní balenia

Papyrus ďalej uvádza, že proces mumifikácie trval 70 dní. 35 dní bolo určených na sušenie a 35 dní na balenie mŕtveho. Každé 4 dni sa na telo prikladali nové kusy plátna. Okrem toho, telo bolo obklopené slamou napustenou vonnými látkami, ktorá sa tiež pravidelne vymieňala.

Foto: Profimedia

Najprv sa z tela odstránili orgány a mozog. Bežnou praktikou bolo následné natieranie tela tzv. natronom (oxidom sodným). Bol to rituál, v rámci ktorého sa mŕtvemu prinavrátila celistvosť. Okrem toho, že papyrus informuje o tom, ako prebiehala mumifikácia, poskytuje aj cenný náhľad na to, ako sa Egypťania pasovali s rôznymi chorobami a ako vyzerala vtedajšia medicína.

V papyruse napríklad nájdete útržky informácií o tom, ktoré choroby boli spôsobené hnevom bohov a ako ich vyliečiť. Informácie sú zatiaľ dostupné vo forme dizertačnej práce Sofie Schiødt, v blízkej budúcnosti by sa však nové poznatky mali dostať aj na stránky renomovaných časopisov.

Uložiť článok

Najnovšie články