foto: Michel Mazeau [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Vedeli ste, že Sahara kedysi nebola len vyprahnutou pustatinou?

Keď sa povie Sahara, iste vám príde na um pustatina, piesočné planiny a miesto, kde prežije len máločo. Máte pravdu, nebolo to tak však vždy. V súčasnosti je africká Sahara najväčšou piesočnou a kamenistou púšťou na svete, kedysi tu však rástli celé hektáre akácií.

Najosamelejší strom na svete

Dvadsiate storočie akáciám neprialo, takmer všetky vyhynuli a v saharskej oblasti Ténéré ostal už len jediný strom. Práve táto akácia si vyslúžila titul najosamelejšieho stromu na svete. Najbližších 400 kilometrov totiž nebolo nič, len piesočné duny presúvané poryvmi vetra. Nanešťastie, príbeh tohto stromu osamelosťou nekončí. Jediný strom v Ténéré prežil desiatky rokov osamelosti a nehostinných púštnych podmienok, no stačil jediný opitý vodič, aby oblasť prišla o posledný strom, ktorý sa stal symbolom.

Posvätný strom Tuaregov

Strom nebol len symbolom, pre nomádov Tuaregov bol niečím posvätným, majákom, pri ktorom sa vždy zastavili. Na svojich cestách naprieč púšťou okolo neho prešli mnohí, no jeho drevo nikdy nepoužili na zapálenie ohňa, ani nedovolili svojim ťavám, aby sa k nemu priblížili.

Michel Mazeau [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Označovali ho dokonca aj na mapách

Ako je možné, že strom prežil tak dlho a v takých nehostinných podmienkach? Pre mnohých to bol zázrak, no pri kopaní neďalekej studne sa jeho tajomstvo podarilo odhaliť. Jeho korene totiž siahali do hĺbky 40 metrov a kým na povrchu nebolo nič, len piesok, koreňom stromu sa napokon podarilo dostať k zdroju podzemnej vody. Vďaka svojej húževnatosti sa posledný strom z Ténéré stal známy po celom svete a od roku 1930 ho dokonca označovali aj na mapách.

Symbol zničil opitý vodič

Už dlho bolo jasné, že strom je chorý, no stále mal zelené listy a krásne žlté kvety, zdalo sa teda, že ešte nejaký ten čas prežije. Stačil však jediný líbijský šofér, ktorý sa v roku 1973 rozhodol sadnúť si za volant pod vplyvom alkoholu. V okruhu 400 kilometrov nebola žiadna prekážka, len posledný strom v oblasti Ténéré a práve do toho šofér narazil.

Holger Reineccius [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Kovová náhrada

Po tom, čo bol strom zlomený, jeho pozostatky preniesli do múzea v meste Niamey. Na mieste posledného stromu z Ténéré dnes stojí kovová náhrada, ktorá slúži ako pripomienka a zároveň ako miesto, kde sa konajú rôzne ceremónie. Titul najosamelejšieho stromu na svete následne prebral som na Novom Zélande, konkrétne na Campbellovom ostrove. Ide o smrek sitkanský a najbližší strom je od neho vzdialený 200 kilometrov.

atlasobscura, ststworld, smithsonianmag
Uložiť článok

Najnovšie články