Foto: Pexels, Wikimedia

Čo všetko môžeme v roku 2018 očakávať? Udeje sa toho skutočne mnoho.

Rok 2018 je ešte len v začiatkoch, no už dnes vieme o mnohých dôležitých udalostiach, ktoré prinesie. Môžeme sa tešiť na významné športové podujatia, veľkolepé oslavy, dôležité stretnutia na medzinárodnej úrovni, významné voľby, ale aj veľkolepé dobývanie vesmíru a mnoho ďalších zaujímavostí. Pripravili sme si preto pre vás stručný prehľad, ktorý vám ukáže, čo všetko rok 2018 prinesie. 

České prezidentské voľby – január 2018

Po zaujímavých parlamentných voľbách, kedy si Česi do čela vlády zvolili milovaného a súčasne nenávideného Andreja Babiša čaká našich susedov ďalšia voľba. Tentokrát si budú voliť prezidenta republiky. Na výber majú 9 kandidátov a v predvolebných prieskumoch zatiaľ vedie úradujúci Miloš Zeman. Uvidíme, či aj prezidentské voľby budú podobným prekvapením ako tie parlamentné.

Foto: Pixabay

Zimné olympijské hry – február 2018

Juhokórejský Pchjongčchang porazil vo voľbe dejiska zimných olympijských hier v roku 2011 nemecký Mníchov s vysokým náskokom. A tak sa najväčšia športová udalosť roka odohrá v Ázii. Zimné olympijské hry začínajú 9. februára a potrvajú dva týždne.

Foto: Pexels

Ruské prezidentské voľby – marec/apríl

Z medzinárodného hľadiska najdôležitejšie voľby roku 2018 prebehnú v Rusku. Krajina si bude voliť svojho prezidenta a výsledok volieb ukáže, či sa Vladimír Putin do prezidentského kresla posadí aj po štvrtý raz. Všetko naznačuje tomu, že Putin svoj úrad z rúk nepustí. Veď opozičný favorit Alexej Navalnyj vo voľbách nakoniec kandidovať nemôže. Zakázal mu to ruský najvyšší súd.

Foto: Pixabay

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji – máj

Späť do sveta športu. V máji 2018 sa všetci fanúšikovia ľadového hokeja môžu tešiť na svetový šampionát, ktorý sa tentoraz odohrá v Dánsku. Hrať sa bude na dvoch štadiónoch a to v Kodani a Herningu. Slovensko sa v žrebovaní dostalo do skupiny A spolu s Ruskom, Švédskom, Českom, Švajčiarskom, Bieloruskom, Francúzskom a Rakúskom.

Foto: Pexels

Kráľovská svadba – máj

Najmä Veľká Británia sa teší na mesiac lásky, kedy tú svoju spečatí aj princ Harry a Meghan Markleová. Kráľovská svadba princa a americkej herečky je očakávanou udalosťou nielen v britskej kráľovskej rodine, ale aj verejnosti. Okrem toho sa kráľovská rodina môže tešiť aj na prírastok do rodiny. Svojho tretieho potomka očakávajú v apríli princ William s manželkou Kate.

Foto: Pixabay

Vodičky v Saudskej Arábii – jún

24. jún bude pre ženy žijúce v Saudskej Arábii veľkým dňom. Vďaka dekrétu saudskoarabského kráľa Salmána budú môcť aj oni od tohto dňa získať vodičský preukaz a viesť motorové vozidlo. Na našej planéte tak už nebude existovať krajina, v ktorej by mali takúto banalitu ženy zakázané. Saudská Arábia bola totiž posledným miestom na Zemi s týmto absurdným zákazom.

Foto: Pexels

Majstrovstvá sveta vo futbale – jún/júl

Očakávané majstrovstvá sveta vo futbale sa po prvý raz v histórii odohrajú v Rusku. Významné športové podujatie budeme môcť sledovať od 14. júna a potrvajú do 15.júla. Šampionát sa odohrá v 12 rôznych ruských mestách a zúčastní sa na ňom 32 tímov z celého sveta. Slovenská reprezentácia bude bohužiaľ na turnaji chýbať.

Foto: Pexels

Najdlhšie zatmenie Mesiaca v 21. storočí – júl

27. júla nás čaká výnimočná astronomická udalosť. Aj z nášho územia budeme môcť pozorovať najdlhšie zatmenie Mesiaca v 21. storočí, ktoré potrvá 1 hodinu 43 minút a 34 sekúnd. Okrem Európy bude tento úkaz viditeľný aj z Afriky, západnej a strednej Ázie a západnej Austrálie.

Foto: Pexels

Späť na Mesiac – neznámy termín

I keď oficiálne dátumy ešte nepoznáme, je vysoko pravdepodobné, že sa v roku 2018, po 46 rokoch opäť raz človek dostane na Mesiac. Dobývanie Mesiaca v roku 2018 má v pláne hneď niekoľko krajín a spoločností. Prvou je India, ktorá po prvý raz vo svojej histórii vyšle na Mesiac pohyblivý rover (bez ľudskej posádky). Aj známa spoločnosť SpaceX uviedla, že v nasledujúcom roku má vo svojom programe „výlet“ na obežnú dráhu Mesiaca s dvomi pasažiermi zo súkromných majetnejších občanov. Čínsky vesmírny program plánuje preskúmať odvrátenú stranu Mesiaca a za návrat ľudskej nohy na satelit Zeme sa vyjadrila aj americká NASA. Po desaťročiach sa tak aj naša generácia pravdepodobne dočká obrovskej udalosti v podobe pristátia na Mesiaci.

Foto: Pexels

Festivalové leto – júl/august

Už tradične sa môžeme tešiť aj na festivalové leto. Príprava európskych i slovenských letných festivalov je už v plnom prúde a organizátori nás už teraz lákajú na prvé veľké mená. Festival Pohoda už svojich fanúšikov potešil najmä oznamom o letnej návšteve The Chemical Brothers. Tešiť sa môžeme aj na najväčšiu reggae párty v podaní Uprising Festivalu, ktorý na veľkolepých prekvapeniach ešte len pracuje, no z tohto rúška tajomstva si môžeme byť istý, že to bude opäť veľké.

Komunálne voľby na Slovensku – jeseň

Príchod k volebným urnám neobíde v roku 2018 ani Slovensko. Na jeseň tohto roku si totiž budeme voliť poslancov zastupiteľstiev, starostov a primátorov miest. Aj keď termín ešte nie je známy, voľby sa budú konať niekedy na jeseň.

Foto: Pixabay

Rozlúčka so Spojeným Kráľovstvom – celý rok

Rok 2018 je aj rozlúčkou so Spojeným Kráľovstvom a jeho pôsobením v Európskej únii. Oficiálny úplný odchod z Únie je síce naplánovaný na marec 2019, no rok 2018 bude obdobím rokovaní, dohôd a rozhovorov Spojeného Kráľovstva s Európskou úniou.

Foto: Pixabay

Konferencia o klimatických zmenách – december

Zraky celého sveta sa v decembri 2018 uprú do Poľska. Konkrétne do Katovíc, kde sa bude konať konferencia o klimatických zmenách členských štátov OSN. Predstavitelia sveta budú opäť raz konzultovať o riešeniach a pokrokoch v oblasti riešenia klimatických zmien. Konferencia v Katoviciach je významná aj z iného dôvodu. Vôbec po prvý raz sa na nej plánujú analyzovať výsledky a rozhodnutia z prijatej Parížskej dohody o zmene klímy.

Foto: Pexels

Spustenie výroby v Jaguari – koniec roka

Koncom roku 2018 je na Slovensku očakávané spustenie výroby v automobilke Jaguar Land Rover. Na Slovensku tak budú automobily vyrábať už štyri svetové automobilky. Čo to pre našu krajinu znamená? Už dnes sa v rebríčku krajín, ktoré na 1000 obyvateľov vyrobia najviac osobných automobilov nachádzame na prvom mieste. Po spustení Jaguaru výroba ešte porastie a Slovensko bude vyrábať o polovicu viac áut ako krajina na druhom mieste – Česko.

Foto: Wikimedia

Otvorenie Krymského mostu – december

Otvorenie Krymského mostu cez Kerčský prieliv má Rusko naplánované na 18. decembra 2018. 19 km dlhý most spájajúci Rusko s Krymským polostrovom má pre najväčší štát sveta výnimočný strategický význam. Rusko totiž nemá priame cestné a železničné spojenie s Krymom, ktorý po vojenskej intervencii a vyhlásení samostatnosti de facto ovláda. Krym bol, je a vždy bude pre Rusko existenčne dôležitý. Nachádza sa tu totiž Sevastopoľ, najväčšia nezamŕzajúca ruská námorná základňa. Otvorenie Krymského mostu ešte viac posilní ruský vplyv na území Ukrajiny, ktorá od roku 2014 neustále bojuje o kontrolu niekoľkých svojich oblastí.

Foto: Wikimedia

Pozri aj: Vitajte v Absurdistáne. 10 bizarností roku 2017, ktoré vás presvedčia o tom, že Slovensko je krajina zázrakov, kde je možné úplne všetko

Príbehy
0
Komentovať (0)