Michal Blaško / / Kultúra
Už po trinástykrát privíta svojich návštevníkov jediný jazzový festival na Liptove presne o mesiac a prináša azda najsilnejší line-up vo svojej histórii. Popri nesmierne atraktívnom programe organizátori sľubujú aj každovečerné jam sessions, súťaže o jazzové albumy a po prvý krát pridávajú aj dva jazzové workshopy.

Po desiatich rokoch sa festival opäť vracia do Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši, kde v začiatkoch festivalu v roku 2007 v malej sále účinkovali napríklad aj Jaromír Hnilička, či Dodo Šošoka. Tohtoročný festival sa presunie do veľkej sály, kde bude festivalu a predovšetkým hudobníkom konečne dopriate koncertné krídlo. Fanúšikovia, ktorí si obľúbili neformálnu komornú atmosféru a posedenie pri stoloch so svojim obľúbeným drinkom sa však tejto zmeny miesta nemusia obávať. Nehrozí im žiadne kino sedenie. Na festivale sa môžu tešiť na sedenie pri stoloch a o jedinečný gastronomický zážitok sa postará finalista súťaže MasterChef Slovensko 2016 Ivan Rusina, ktorý sa postará o dotvorenie hudobného diania na pódiu.

K šestici už ohlásených interpretov Mikulášskeho Jazzového Festivalu 2017 sa pridávajú ďalšie tri formácie, pričom každá z nich reprezentuje celkom iný žáner a polohu jazzu.

Iba 22 ročná študentka prestížnej bostonskej Berklee College of Music, Ester Wiesner, bola vďaka svojmu jedinečnému hlasovému prejavu v hľadáčiku organizátorov už dlhšiu dobu. Je absolventkou džezovej kompozície a spevu na Berklee College of Music v Bostone. Na univerzite je súčasťou prestížneho 11-členného Berklee Global Jazz Institute, kde študuje s mentormi ako Danilo Perez, Joe Lovano, George Garzone a pod. Bolo jej udelené najvyššie štipendium nominované profesormi “Sylvia M. Zunz Endowed Scholarship”. K jej ďalším úspechom patrí napríklad zaradenie do rebríčka “30 pod 30″ časopisu Forbes, alebo titul “Objav roka” v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Ester so svojim kvartetom skúsených džezmenov, Julianom Moehringom na piano, ostrieľaným basákom Jurajom Griglákom a špičkovým bubeníkom Konstantinom Kraeutlerom obohatí úvodný večer tohtoročného festivalu v Liptovskom Mikuláši.

Po veľkom úspechu vystúpenia tria Emila Viklického na desiatom ročníku festivalu sa na jeho pódium vracia opäť. Tento krát sa predstaví v kvartete so svojim novým objavom – hráčom na trúbku a krídlovku, Miroslavom Hloucalom. S týmto mladým trúbkarom nahral koncom roku 2015 album Duet, ktorý zarezonoval aj u zahraničných kritikov. V recenzii Douga Ramseyho sa píše, že Emil si spomína na množstvo saxofonistov odkazujúcich sa na Coltrana s kadenciou „300 nôt za minútu“. A potom sa „zjaví“ tento mladý trúbkar, ktorý hrá veľmi moderne, no „menej nôt“ a je azda najohromujúcejším zjavom poslednej dekády na českej jazzovej scéne. Spoločný album sa im nesmierne vydaril a do Liptovského Mikuláša zavíta Emil okrem Mirka Hloucala s Josefom „Pepom“ Fečom na kontrabas a ostrieľaným slovenským bubeníkom Cyrom Zeleňákom. Emil je skutočne hráčom svetovej triedy, pričom za zmienku stojí, že pred týždňom vystúpil ako hosť na koncerte legendárneho trúbkara Wyntona Marsalisa, deväťnásobného držiteľa Grammy a Pulitzerovej ceny, ktorý v pražskom Rudolfine hral so svojim big bandom Jazz at Lincoln Center Orchestra.

Trojica Róbert Pospiš, Martin Sillay a Nikolaj Nikitin je liptovskomikulášskemu publiku dobre známa a na festivale predstavili už viacero svojich výnimočných počinov. V roku 2015 to bola pocta Leošovi Janáčkovi v projekte Polajka, o rok neskôr Balady a tento rok vzdajú poctu ďalšiemu hudobnému velikánovi, Jánovi Cikkerovi. Svoj Tribute to Ján Cikker odohrajú v sobotu 29. júla, presne 106 rokov od narodenia tohto priekopníka modernej vážnej hudby na Slovensku. Koncertnú podobu experimentálneho „nadžánrového“ albumu Ján Cikker 105 vytvorí trojica autorov spolu so silnou rytmickou sekciou s basgitaristom Milanom Mikulášových, perkusionistom Petrom Raitlom a bubeníkom Jurajom Šušaníkom.

Trojdňový hudobný sviatok na Liptove sa bude konať od 28. do 30. júla 2017 v Dome kultúry a na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši. Vstupenky a permanentky na festival je možné kúpiť v sieti Predpredaj.sk. Využite poslednú možnosť zvýhodneného „early bird“ nákupu len do 30. júna na predpredaj.sk.

TS MJF (Martin Budaj)
0
Komentovať (0)