foto: Screen YouTube

Severná Kórea je ôsmym divom sveta. Presvedčia vás o tom tieto filmy, ktoré vám túto svojskú krajinu priblížia lepšie než akákoľvek encyklopédia.

Severná Kórea je krajina, v ktorej platia iné pravidlá ako v ostatných krajinách sveta. Pokojne môžeme povedať, že je tým najzvláštnejším miestom na svete. Fámy, ktoré o nej kolujú, sú také nepochopiteľné, že sa im dá len ťažko uveriť. Preto stojí za to pozrieť si týchto 10 dokumentov, pri ktorých tí, čo ich natáčali, neraz riskovali vlastné životy. Severnú Kóreu ukazujú v celej surovosti tvrdého režimu. Po ich zhliadnutí budete radi, že žijete v relatívne slobodnom svete.

Týchto 10 dokumentov vám len tak ľahko nevyfučí z hlavy. To vám garantujeme.

 Inside North Korea/Pohľad zvnútra, Severná Kórea (2017)

Ako sa žije v krajine, v ktorej tretina obyvateľov trpí slepotou v dôsledku podvýživy? Reportérka Lisa Ling sa dostáva do zakázanej krajiny, kde pomocou dokumentu ukazuje, aký je priepastný rozdiel medzi tým, čo jej dovolili natáčať, a tým, čo sa v skutočnosti deje. Ľudia chtiac či nechtiac povýšili Kim Čong-Una do pozície božstva. I keď nemajú čo jesť, nedajú dopustiť na svojho vodcu.

Crossing the Line (2006)

Tento svojský dokument ukazuje pohľad dvoch amerických vojakov žijúcich v Severnej Kórei. Majú to trošku komplikované, pretože Amerika je pre Severnú Kóreu úhlavný nepriateľ. To, ako títo vojaci vidia svojich rodákov, sa dozviete v tomto zaujímavom dokumente.

A State of Mind (2004)

Ako vyzerajú prípravy Severokórejčaniek na najväčšie choreografické vystúpenie Arirang? Dievčatá urobia všetko preto, aby nesklamali veľkého vodcu. Vystúpenie pred ním musí byť dokonalé. Každá chyba ich totiž môže stať krk. Film ponúka zaujímavý pohľad do mysle dospievajúcej mládeže, ktorá vyrastá v uzavretom svete.

Dear Pyongyang (2005)

Dokument nás zavedie do hlavného mesta Severnej Kórey, Pchjongjangu. Na rozdiel od propagandy, film neukazuje hlavné mesto práve v tom najlichotivejšom svetle. Priepastný rozdiel medzi tým, čo sa predstavuje svetu a čo je realita, je zrejmý už na prvý pohľad. Taktiež je zaujímavý pohľad na vzťahy medzi Japonskom a Severnou Kóreou.

Aim High in Creation (2013)

Napadlo by vás vybrať sa do Severnej Kórey, aby ste sa tam naučili jedinečnému štýlu natáčania filmov v zmysle propagandy? I keď to môže znieť ako totálna absurdnosť, austrálska filmárka Anna Broinowski to urobila. Získané poznatky uplatnila v naozaj svojskom dokumente. Aj preto tento film stojí za pozornosť.

The Red Chapel/Červená kapela (2009)

V tejto snímke si dánsky kontroverzný filmár Mads Brügger vytvorí kapelu, ktorá vystupuje v Severnej Kórei a vo svojich vystúpeniach si jemne robí srandu z režimu. Brüggerovi sa rozhodne nedá uprieť odvaha, pretože na to, čo urobil, by sa podujal naozaj len málokto.

 The Lovers and the Despot (2016)

Tento dokument zachytáva únos juhokórejskej herečky Choi Eun-hee a režiséra Shin Sang-ok. Za únosom nestojí nikto iný, než Kim Čong-Un, ktorý sa rozhodol uniesť úspešnú herečku a režiséra len preto, aby sa od nich niečo naučil (mizerný) severokórejský filmový priemysel. Všetci predsa vieme, že vodcovi nie sú cudzie ani zakázané praktiky.

Songs from the North (2015)

I tento dokument ukazuje trošku netradičný pohľad na Severnú Kóreu. Skrz piesne, filmovú produkciu a divadlo, si divák postupne skladá absurdný obraz o krajine. Zo všetkých strán počúvate oslavné ódy na drahého vodcu, ktoré sa vám zavŕtajú do hlavy.

Dennis Rodman’s Big Bang in Pyongyang (2015)

Basketbalová hviezda Dennis Rodman má naozaj netypické vzťahy s Kim Jong-Unom. Práve tento film zachytáva zákulisie budovania tohto netradičného priateľstva.

Under the Sun/V lúčoch slnka (2015)

Tak toto je jedna z najlepších a emotívne najsilnejších snímok, ktoré boli natočené o Severnej Kórei. Predstavte si, že chcete natočiť naozaj dobrý a hodnoverný dokument. Avšak propaganda vám to nedovolí. Preto pri natáčaní propagandistického filmu necháte tajne zapnutú kameru. Výsledkom toho je film, z ktorého vám padne sánka.

Pozri aj: Spôsobom natáčania sa absolútne vymykajú bežným snímkom. Toto je 5 najlepších filmov natočených len na jeden jediný záber

cinemaescapist.com
Príbehy
0
Komentovať (0)