foto: Pixabay

 Rozmýšľaš nad tým, čo budeš robiť počas letných mesiacov?

Pripravili sme pre teba prehľad cenovo výhodných leteniek na leto do rôznych európskych krajín a miest. Spoznaj tie možno nie až tak preplnené alebo si zvoľ tie svetoznáme. Ak vás niektorá destinácia zaujala, máme pre vás radu, letenky si kúpte čo najskôr, pokiaľ ich ceny nenarastú.

Srbsko, Niš – krajina hradov

Ako prvé predstavíme Srbsko, krajinu opradenú bohatou históriou – Osmanskou ríšou, Juhosláviou či Čiernou Horou. Do Srbska sa oplatí vycestovať v júli, spiatočnú letenku od spoločnosti Ryanair kúpiš aj od 28 €. Doletíš do mesta Niš, v ktorom môžeš navštíviť pevnosť Niška tvrđava. Dominantou hlavného mesta Belehrad je Kalemegdanská pevnosť. Nevynechaj ani park Ada Ciganlija, ktorý je stvorený pre aktívny relax pri belehradskom mori, ako ho nazývajú domáci. Oplatí sa vidieť aj Novi Sad, kde sa na hrade Petrovaradin uskutoční v dňoch 6. až 9. júla 2017 ďalší ročník hudobného festivalu NEXT.

Pixabay

V Srbsku sa platí srbskými dinármi, no príjmu aj euro. Pochutíš si tu na čevapčiči, pljeskavici – pripomína hamburger alebo gibanici. Z nápojov zase na brandy z marhúľ alebo hrušiek a obľúbeným je aj pivo jelen. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Sofia, Bulharsko

Foto: Pixabay.com

Najlacnejšou turistickou destináciou pre rok 2017 sa stalo Bulharsko, ktoré je nie nadarmo obľúbeným miestom pre rodinné dovolenky. Ak si tam doteraz nebol, máš šancu to napraviť, veď za ubytovanie zaplatíte dvaja len 43,92€. Letecky sa do Sofie dostaneš spiatočne spoločnosťou WizzAir z Bratislavy už od 28 €.

Oslo, Nórsko

Foto: Pixabay.com

Ak netúžite po teplých miestach, no láka vás trochu severskej atmosféry, máme tu pre vás jednu skvelú alternatívu. Do hlavného mesta Nórska,  Osla môžeš letieť z Katowíc spiatočne už od 26 €.

Bosna a Hercegovina, Tuzla – osmanské zmienky, nepokojná história a malebné zákutia

Pixabay

Tuzla je ďalšou destináciou, kam sa dostaneš s Wizz Air od 28 eur tam aj späť. Je to mesto v Bosne a Hercegovine. Zaujímavosťou tejto lokality sú soľné jazerá Pannonica. Z hradu Srebrenik sa ti naskytne pekný výhľad na okolitú prírodu. Hlavným mestom tejto federatívnej republiky je Sarajevo. Pozrieť sa môžeš na najstaršiu modlitebňu Gazi Husrev-begovu mešitu. Nájdeš tu aj Latinský most, s ktorým sa spája atentát na Františka Ferdinanda d´Este, čo zapríčinilo začiatok prvej svetovej vojny.

Turisticky atraktívne je aj mestečko Mostar, ktoré leží na rieke Neretva. Cestovateľov láka známy most, z ktorého skáču odvážlivci a milovníci adrenalínu. Vychutnať si môžeš silnú kávu podávanú v džezve. Z jedál vyskúšaj pečivo burek, bosanski lonac – špecialitu z duseného mäsa so zeleninou alebo suchú okorenenú klobásu z hovädzieho mäsa s názvom sudžuk. V Bosne a Hercegovine sa platí konvertibilnou markou. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Macedónsko, Skopje – srdce Balkánu

Pixabay

Macedónsko je ďalšou balkánskou krajinou, kam môžeš cestovať lacno, a to s Wizz Air spiatočne od 33 eur. Napriek tomu, že nemá more, vynahradia ti to hory a dávnoveké mestá. Hlavné mesto Skopje sa radí medzi veľmi rýchlo sa rozvíjajúce európske mestá. Za zmienku stojí i mesto zvané Orchid prezývané aj „Jeruzalem Balkánu“. Túto prezývku si vyslúžilo vďaka kostolom, ktorých ju tu vyše 360. Medzi ďalšie obdivuhodné mestá patria i Kruševo a Berovo. Medzi kulinárske špeciality patria ryby lovené z priezračných jazier pripravené na grile či pečené jahňacie. Jedlo môžeš doladiť chutným vínom. Menou v tejto krajine je macedónsky denár. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Francúzsko, Paríž – nespočetné množstvo pamiatok a dobré víno

Pixabay

Ak chceš namiesto spoznávania Balkánu radšej navštíviť veľké mestá, cestuj do francúzskeho Paríža. Spiatočné letenky zoženieš od 50 eur a letíš so spoločnosťou Ryanair. Okrem najznámejšej Eiffelovej veže, Múzea Louvre či zámku Versailles spomenieme aj Disneyland, ktorý patrí k tomuto mestu už od roku 1992. Poprechádzať sa môžeš tiež v Luxemburských záhradách. Zážitkom bude aj plavba po Seine. Súčasťou Paríža je aj Latinská štvrť, okolie univerzity Sorbonne, kde sa oplatí vidieť napríklad slávne kníhkupectvo Shakespeare and Company.

Ak chceš Francúzsko ochutnať, objednaj si špeciality ako slimáky na masle, jahňaciu kotletu, morku s gaštanmi či ragú z husacieho mäsa s fazuľkou. Krajina je typická dobrým vínom, nachádza sa tu viacero známych vínnych oblastí: Champagne, Alsasko, Provensálsko i Bordeaux. Napriek rovnakej mene sa treba pripraviť na drahšie služby. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Nemecko, Berlín – bohatá história a tropický raj

Pixabay

Už v tomto období zoženieš cez Ryanair spiatočnú letenku do Berlína za 28 eur. Pre milovníkov histórie je tu Zámok Pfaueninsel alebo najväčší Zámok Charlottenburg. Zaujímavou lokalitou je i Checkpoint Charlie, známy hraničný prechod ešte z čias studenej vojny. Neobyčajná je aj budova Ríšskeho snemu Reichstag, ktorá je sídlom parlamentu. Ak sa nebojíš výšok, tak Fernsehturmtelevízna veža a výhľad z nej bude niečo pre teba. Hľadáš niečo skôr na relax a zároveň vybláznenie? Tak sú tu Tropical Islands, ostrovy v strede rušného života v meste. Známe nemecké mestá sú i Mníchov, Hamburg či Frankfurt. V Nemecku nie je núdza ani o dobré jedlo. Natrafíš tu na klobásu Currywurst, klasický Döner kebab alebo sladké Pfannkuchen s lekvárom. Fassbrause je zas nápoj s tradíciou, ktorá siaha až do začiatku 20. storočia. Počas tohto výletu si eurá meniť samozrejme nemusíš. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Veľká Británia, Manchester – múzeá na každom rohu

Pixabay

Medzi lacné destinácie na leto patrí i Manchester v Británii. Od 51 eur letíš spiatočne so spoločnosťou Ryanair. Manchester nežije len známym futbalovým klubom, ale aj kultúrou. Dôkazom toho je množstvo múzeí a výstavných priestorov, ktoré čakajú na tvoju návštevu. Spomenúť môžeme Salford Museum and Art Gallery, Whitworth Art Gallery, Lowry či People´s History Museum. Zaujímavosťou Anglicka je nultý poludník Greenwich, tajuplná kamenná stavba Stonehenge či ďalšia pozoruhodnosť – Uffingtonský biely kôň ešte z doby bronzovej. Jedlo je ovplyvnené Talianskom, Čínou aj Indiou, no za klasický pokrm sa tu napriek tomu považuje fish and chips, pečená ryba so zemiakmi. Medzi nápojmi je obľúbená whisky alebo gin a určite aj tebe napadne fráza „čaj o piatej“, do ktorého sa pridáva mlieko. Vo Veľkej Británii sa platí anglickou librou. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Belgicko, Brusel – centrum Európskej únie

Pixabay

Letecká spoločnosť Ryanair ti ponúka spiatočnú letenku do hlavného mesta Belgicka už od 34 €. Sídli tu Európska komisia, Rada Európskej únie aj Európsky parlament. Krajina je známa viacerými úradnými jazykmi – francúzštinou, nemčinou a holandčinou. Svetoznáme je Atómium symbolizujúce molekulu železa, ďalšou atrakciou je socha cikajúceho chlapčeka Manneken Pis či Kráľovský palác Palais Royal s Bruselským parkom. Pri návšteve tohto mesta nevynechaj ani stredoveké námestie Grand-Place. Belgicko preslávila čokoláda a pralinky, no ak si milovník piva, je to dobrá zastávka aj pre teba. Vybrať si môžeš hneď z niekoľkých druhov: bieleho blanche, jantárového ambrée či ovocného kriek. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Poľsko, Varšava – krajina kroviek

Pixabay

S Wizz Air cestuješ do metropoly Poľska spiatočne už od 27 eur. Vo Varšave môžeš navštíviť Múzeum varšavského povstania, Kráľovský palác alebo Łazienki Park. Susedné Poľsko, krajina kroviek a nositeľov Nobelovej ceny, ponúka množstvo turistických zaujímavostí, medzi ktoré patrí napríklad Národný park Bieszczady s krásnou prírodou, mestá Gdansk či Krakov, Mazúrské jazerá vhodné na rekreáciu či vodné športy a v neposlednom rade aj koncentračný tábor Osvienčim. Národným jedlom sú pirohy a poľská vodka Wyborowa má vyše 500 rokov. V krajine sa platí poľskými zlotými. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Taliansko, Rím – umenie, dejiny a obľúbená pizza

Pixabay

Ďalšou výhodnou ponukou je taliansky Rím, kam sa dostaneš so spoločnosťou Ryanair spiatočne za 59 eur. Toto centrum umenia a histórie ukrýva 280 fontán a vyše 900 kostolov. Hlavnými atrakciami je bájne Koloseum, Fontána di Trevi, kam turisti hádžu každý deň tisíce eur, Bazilika sv. Petra či Sixtínska kaplnka. Ak máš rád cestoviny, v Ríme sa nachádza aj múzeum venované tomuto jedlu. Taliansko je krajina mora, vína, pizze či športových áut ako Ferrari, Maserati alebo Lamborghini. Vychýrené sú aj destinácie ako Benátky, Miláno, Palermo a Verona. Priprav si eurá a môžeš vyraziť! Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Grécko, Atény – pozoruhodné antické pamiatky

Pixabay

Lákajú ťa staroveké Atény? JSpiatočná letenka od Ryanairu ťa vyjde na 64 €. Turisti radi navštevujú Grécko pre jeho krásne ostrovy, dobré jedlo a zaujímavú históriu. Oplatí sa vidieť Zakynthos, Krétu, Santorini aj Rodos. V Aténach rozhodne treba navštíviť Akropolu, prvý olympijský štadión či Chrám boha Hefaista. Môžeš sa vydať aj na výlety loďou po okolí, na ostrovy Aigina, Hydra a Poros. Grécka kuchyňa je typická olivovým olejom, zeleninou a čerstvými rybami. Medzi typické pokrmy patrí gyros, grécky šalát, tzatziki a sladká baklava. Z nápojov je to určite špecifické „ouzo“, metaxa alebo dobrá grécka káva. Mena je rovnaká ako u nás. Voľné termíny leteniek nájdeš stlačením na tento link.

Ak ťa niektorá destinácia zaujala, neváhaj a letenky si kúp čo najskôr, čím neskôr ich kúpiš, tým drahšie budú. Ak ťa ani jedna destinácia nezaujala, skúste si pozrieť viac akciových leteniek na leto tu.

interez.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)