NASA/SwRI/MSSS/Roman Tkachenko

Matej Mensatoris / / News
Sonda Juno, ktorá monitoruje Jupiter poslala na Zem nové fotografie. Pozrite si tie najkrajšie z nich.

Trvalo 5 rokov, kým sonda Juno dorazila k svojmu cieľu – Jupiteru. Tento plynný obor sa nachádza vo vzdialenosti viac ako 628 miliónov kilometrov od Zeme, čo je dôvod, prečo let sonde trval takú dlhú dobu. No oplatilo sa počkať. Sonda posiela fotografie tejto planéty a najnovšie sa jej podarilo zaznamenať aj póly planéty. Fotografie bizarných mrakov či tajomnej polárnej žiary fascinovali nejedného astronóma. 

Juno obieha Jupiter v širokom oblúku aby minimalizovala čas, kedy je sonda vystavená radiačnému pásu planéty. Ten by mohol poškodiť citlivú elektroniku, čo by znamenalo značné komplikácie celej misie.

NASA plánovala zrýchliť oblúky, ktoré Juno vykonáva. Teraz jej jeden oblúk trvá až 53 dní, plán bol zvýšiť rýchlosť na každé dva týždne. Vyvstali ale technické problémy, a tak rýchlosť sondy zatiaľ nebola upravená.

NASA / SwRI / MSSS

Juno ukončil svoj piaty oblúk 27. marca a poslal na Zem čerstvú „porciu“ fotografií. Tých sa teraz chytajú najmä amatérski astronómovia, ktorí ich upravujú do krásnych farebných obrázkov.

Pozrite sa na tie najkrajšie z nich:

NASA / SwRI / MSSS
NASA / SwRI / MSSS / Daiwensai-33

NASA / SwRI / MSSS / Gervasio Robles

Pozri aj:  Ako vysoko by ste vyskočili na Marse, Plute či na Jupiteri? Budete prekvapení

interez.sk (mmm), businessinsider.com
0
Komentovať (0)