Foto: Commons Wikimedia

Pasy určené pre Maltézsky rád sú natoľko vzácne, že na svete skutočne existujú len tri kópie.

V 11. storočí vznikali na území Jeruzalemského kráľovstva rôzne rády. Jedným z nich bol aj mníšsky rytiersky rád známy ako Maltézsky. A fungujú dodnes, dokonca majú aj vlastné pasy a ak ste si mysleli, že zohnať pas dva týždne pred dovolenkou je náročné, tak to ste pravdepodobne nikdy neboli veľmajstrom tohto rádu. 

Panorama of Valletta Skyline in the Evening, Malta

Pokiaľ by ste mali túžbu držať v rukách podobný pas a nie ste ani colníkom, ani nechcete byť stíhaní za odcudzenie veľmi vzácneho dokumentu, museli by ste sa stať veľmajstrom, zástupcom veľmajstra alebo kancelárom tohto Katolíckeho rádu. Vyvolení, ktorí sú v týchto pozíciách svoje pasy majú, no pravda je taká, že viac na svete ich naozaj neexistuje.

Maltézsky rád bol uznaný pápežom Paschalom v roku 1113 a v súčasnosti je jednou z najstarších kresťanských inštitúcií na svete. Dnes tento rád pracuje ako charitatívna organizácia a poskytuje lekársku pomoc naprieč celým svetom. Funguje pod ním viac ako 80 tisíc stálych dobrovoľníkov, 25 tisíc zamestnancov a viac než 13 tisíc rytierov, dám a kaplánov.

Fort Rinella - Howitzer loading

Aj napriek faktu, že je tento pas nesmierne exkluzívny a vzácny, keby ste s ním chceli cestovať nedostanete sa veľmi ďaleko. Nie je akceptovaný v Spojenom kráľovstve ani v Spojených štátoch a mnohých ďalších štátoch. Dohromady je akceptovaný v 105 štátoch, na porovnanie je však britský pas akceptovaný v celkovom počte 173 krajín, bez potreby víz. Medzi pasy, ktoré majú najmenšie pokrytie patrí Afganistan s počtom 25 krajín.

Pozri aj: Objavil sa aj v Hre o tróny. Najnavštevovanejší prírodný unikát Malty sa zrúril do mora

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )