Foto: Twitter (CosmoMayak)

Vesmírne projektu sú často za chápaním bežných ľudí a preto sa nám zdajú bizarné. Medzi takýto projekt patrí určite aj Mayak, ktorého cieľom je stať sa najjasnejším objektom na nočnej oblohe.

Na nočnej oblohe čoskoro pribudne nápaditý objekt, ktorý by mohol byť jasnejší než niektoré hviezdy. Rusko sa chystá vypustiť na obežnú dráhu našej planéty malý satelit, ktorý bude napriek svojej veľkosti v porovnaní s hviezdami disponovať zaujímavou vlastnosťou.

Mayak je projekt Moskovskej štátnej univerzity, konkrétne jej strojníckej fakulty. Tento projekt bol financovaný formou zbierky na internetovej stránke Boomstarter, kde získal 30 tisíc dolárov. O dva týždne by mal byť satelit Mayak vypustený na obežnú dráhu Zeme z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Na Zemi je satelit Mayak veľký približne ako bochník chleba, čo sa na prvý pohľad môže zdať málo. Po vypustení do vesmíru a následnom dosiahnutí obežnej dráhy Zeme vo výške približne 600 km Mayak rozvinie veľký slnečný reflektor, ktorý bude odrážať slnečné lúče na Zem.

Ako môžete vidieť na obrázku, slnečný reflektor tvorí ihlan a to z dôvodu odrazu svetla pod rôznymi uhlami. Tento reflektor má 16 metrov štvorcových a je vyrobený zo špeciálneho materiálu, ktorý nesie názov Mylar. Po slovensky je jeho pomenovanie trochu zložitejšie – polyetyléntereftalát a patrí do skupiny termoplastov. Slnečný reflektor vyrobený z Mylaru bude tenší ako ľudský vlas.

Cieľom misie satelitu je, aby sa stal najjasnejším objektom na nočnej oblohe. Okrem toho je cieľom misie aj testovať brzdenie satelitov na obežnej dráhe Zeme a následné opustenie obežnej dráhy Zeme.

Podľa predpokladov niektorých vedcov by sa Mayak mohol stať štvrtým najjasnejším objektom na nočnej oblohe po Slnku, Mesiaci a Venuši. Samozrejme, ambície projektu Mayak sú o niečo vyššie a ich snahou je byť v tomto poradí pred Venušou. Astronómovia sú s týmto projektom nespokojný, pretože im táto “hviezda” vytvorená ľuďmi bude brániť v pozorovaniach vesmíru.

Mayak by mal byť podľa odhadov asi 10 krát jasnejší ako medzinárodná vesmírna stanica ISS, ktorá je však neporovnateľne väčšia, a preto je väčšina vedcov k tomuto projektu skeptická. Alex Šaenko, šéf projektu Mayak, však v tomto nevidí problém a ubezpečuje astronómov, že im Mayak nebude prekážať v práci. Podľa neho je na nočnej oblohe už teraz veľké množstvo satelitov a družíc, z ktorých sú niektoré jasnejšie ako Mayak. Ďalej dodáva, že cieľom projektu Mayak nie je rozvíriť vedecké hladiny, ale spopularizovanie astronautiky a vedeckého výskumu pre mladých ľudí v Rusku.

Aký je váš názor na takýto projekt? Myslíte si, že astronómovia sa obávajú zbytočne a celé je to len príliš nafúknuté alebo súhlasíte s nimi?

Pozri aj: Namiesto dažďa bude padať kyselina sírová a teplota Zeme dosiahne 250°C. Stephen Hawking predstavil hrôzostrašné dôsledky klimatických zmien

indy100.com

0
Uložiť článok
Komentovať