Foto: twitter.com

Michaela Galambošová / / News
Táto mladá lyžiarka si povedala, že nie je najdôležitejšie vyhrať olympiádu, ale sa jej aspoň zúčastniť. Na počudovanie sa jej to podarilo.

Elizabeth Swaney je považovaná za najlepšiu a zároveň za najhoršiu lyžiarku tohtoročnej zimnej olympiády, ktorá aktuálne prebieha v Pjongčangu. Svojim príbehom pripomína slávneho najhoršieho skokana na lyžiach Orla Eddieho. Napriek tomu, že začala lyžovať ako 25-ročná, nevie poriadne urobiť žiaden kúsok, dotiahla to tam, kde sa dostane len máloktorý športovec. Vôbec jej nevadí, že pri lyžovaní na U-rampe skončila posledná. Teší sa, že mohla byť účastníčkou olympijských hier.

Je bežné, že športovci sa pri jednotlivých disciplínach snažia čo najviac zaujať porotu. Pri disciplíne U-rampa, ktorá je jednou z piatich športových disciplín akrobatického lyžovania, si však Eizabeth Swaney zvolila inú techniku. Nelietala vo vzduchu ako ostatní jej súperi. Stavila na istotu a robila všetko preto, aby zvládla pre ňu náročnú trať. Počas dvoch vystúpení dosiahla bodové hodnotenia 30 a 31,4, čo ju dostalo na posledné, 24. miesto. Jej výkon naozaj nestál v porovnaní s ostatnými olympionikmi za veľa. Súper, ktorý skončil na 23. mieste, ju totiž predbehol o 13,6 bodov. Napriek tomu Elizabeth, ktorá mohla reprezentovať Maďarsko len vďaka tomu, že odtiaľ pochádzajú jej starí rodičia, žiarila šťastím. Je rada, že to vôbec dokázala. Ukázala všetkým, že šport nemusí byť len o prvých priečkach, ale najmä o radosti, ktorú so sebou prináša.

Ľudia jej fandia


Tejto 33-ročnej Američanke, bývalej absolventke Hardvarovej univerzity, ktorá pracuje v preslávenom Sillicon Valley, bol osud naozaj naklonený. Podarilo sa jej kvalifikovať v top 30-ke svetového pohára, čo bolo podmienkou k tomu, aby sa dostala na olympiádu. Avšak na poplatky a všetky nemalé náklady s tým spojené, sa jej museli vyzbierať prostredníctvom crowdfunding projektu. Po naozaj netradičnom olympijskom vystúpení sa o neznámej lyžiarke dozvedel celý svet. Svojou húževnatosťou prekvapila nielen laikov, ale aj svojich kolegov. Cassie Sharpe, lyžiarka, ktorá zastupovala Kanadu, tvrdí, že ľudia ako Elizabeth majú na olympiáde miesto. „Ak niekto dokáže investovať toľko času a úsilia na to, aby dosiahol svoj cieľ, rozhodne si zaslúži miesto na olympiáde,“ tvrdí Cassie. 

A post shared by Elizabeth Swaney (@lizswaney) on


Elizabeth dúfa, že svojim príbehom inšpiruje ostatných a spopularizuje akrobatické lyžovanie v Maďarsku. Na záver však predsa len dodáva, že je trochu sklamaná z toho, že sa jej nepodarilo umiestniť sa na vyšších priečkach. Na jej lyžiarske schopnosti je to naozaj nereálne očakávanie, ale ktovie. Možno o nej ešte budeme počuť. Sama ukázala, že na šport nikdy nie je neskoro.

Pozri aj: Dúfa, že prelomí ľady homofóbie. Olympijský lyžiar pobozkal svojho priateľa počas živého vysielania

metro.co.ukbbc.com
0
Komentovať (0)