Reprofoto: Facebook.com

Na hornej Nitre sa pohybuje stádo danielov aj s jedným albínom. Albinizmus medzi vybranými druhmi zvierat už podľa poľovníkov nie je raritou.

Zastrelenie takýchto zvierat však môže podľa ich povery priniesť nešťastie. Poľovníci naposledy stádo pozorovali v lokalite medzi Opatovcami nad Nitrou a Laskárom, teda Novákmi.

„V zime sa tieto daniele sústreďujú do skupín, takzvaných rúdlov a vyskytol sa tam aj daniel – albín. Tento nemusí byť z nášho normovaného kmeňového stavu, revíru, ale môže pochádzať aj z iných lokalít. Máme však dostatok skúseností a vieme, že albíni sa tu vyskytujú,“ uviedol odborný lesný hospodár Jozef Hatvanyi.

Albinizmus sa u danielov sa vyskytuje častejšie

Daniel – albín podľa neho tak nie je jediným, albinizmus sa vyskytuje aj u inej zveri, ako sú diviaky či vysoká zver. „U danielov je to už dosť časté. Medzi poľovníkmi sa traduje, že keď strelíte albína, máte päť rokov nešťastie,“ priblížil.

okolie Opatovce nad Nitrou,,,Daniele medzi nimi jeden biely

Gepostet von Greschner Robko am Sonntag, 19. Januar 2020

Albinizmus u danielov škvrnitých, ako podotkol Hatvanyi, je vlastne nevhodným, keďže z genofondu tohto druhu vyplýva, že má mať na sebe škvrny. „Vyskytujú sa tu i čierne daniele, čo je rovnako nesprávny genofond. V budúcnosti uvažujeme o tom, že by sme sem nasadili nové daniele škvrnité, s novým genofondom, aby sme obnovili krv,“ dodal.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )