Foto: Screenshot YouTube (The Sun) / Twitter (@Jen70717630)

Kríza vo Veľkej Británii je spôsobená nedostatkom vodičov nákladných vozidiel.

Situácia na čerpacích staniciach vo Veľkej Británii sa za posledné dni výrazne zhoršila. Nedostatok pohonných hmôt zapríčinil panické chovanie ľudí, ktorí sú pre litre benzínu ochotní absolvovať aj pästný súboj či bezhlavo naberať palivo do fliaš alebo odpadkových košov.

Veľká Británia má v posledných dňoch vážne hospodárske problémy. Nedostatok vodičov nákladných vozidiel a cisterien zapríčinil deficit nielen potravín, ale najmä pohonných hmôt. Podľa zahraničných zdrojov dnes trpí nedostatkom paliva azda každá benzínka v britských veľkomestách, pričom ťažká situácia sa pomaly presúva aj do menej rušných oblastí. Jedným z dôvodov aktuálnej krízy môže byť aj brexit.

Foto: TASR/AP

O tom, že táto neľahká komplikácia sa týka všetkých bez rozdielu, potvrdzuje aj správa od Daily Mail, že necelých 7 hodín čakali na benzín aj asistenti futbalovej hviezdy Cristiana Ronalda, ktorí boli pozorovaní na čerpacej stanici v Manchestri. Neuprednostnenie známych osobností je však za ostatné dni pravdepodobne najmenším problémom, aký na benzínkach riešia.

Pästné súboje, tankovanie do košov či fliaš

Ľudia na nedostatok pohonných hmôt zareagovali s veľkou panikou aj napriek tomu, že vláda i samotné spoločnosti vydali viaceré vyhlásenia, aby obyvatelia jednotlivých miest nespanikárili. Výzva však nepomohla a počas uplynulého týždňa sa vyskytli desiatky prípadov napadnutí, hromadných bitiek či agresívnych pästných súbojov medzi podráždenými zákazníkmi čerpacích staníc.

Okrem toho, množstvo ľudí sa túto situáciu rozhodlo riešiť svojsky a benzín si odnášali pravdepodobne vo všetkom, čo sa dalo naplniť. Zábery z viacerých čerpacích staníc ukazujú, ako ľudia v nepokoji tankujú do plastových fliaš, či dokonca odpadkových košov. Napriek problémom sa zdá, že najhrošie momenty tejto krízy, ktorá sa týka okrem pohonných hmôt aj potravín, je postupne minulosťou. Hlásal to premiér Boris Johnson, pričom v tejto vážnej situácii súhlasil s vydaním 10 500 dočasných pracovných víz pre profesionálnych vodičov zo zahraničia.

Zasahuje armáda, problémy má aj McDonald’s

Ako uvádza portál hnonline.sk s odvolaním na BBC News, vláda musela na krízu promptne zareagovať a do ulíc tak vyslala aj armádnu pomoc. Konkrétne ide o 150 vojenských vodičov a 150 príslušníkov armády. Armáda má napomôcť upokojiť situáciu a hlavne napätie zákazníkov, ktoré už zamestnanci čerpacích staníc nedokázali naďalej kontrolovať.  Snaha o priblíženie ideálu a tomu, aby nebol nik výraznejšie obmedzený, viaceré pobočky čerpačiek zaviedli tzv. pravidlo 30 libier, čo má predstavovať limit jedného zákazníka.

Foto: SITA

Nedostatok vodičov nákladných vozidiel postihol v posledných týždňoch a mesiacoch aj britské továrne, reštaurácie a supermarkety. Americkej sieti McDonald’s sa minulý mesiac minuli mliečne koktaily a fľaškové nápoje, fastfoodový gigant KFC musel zo svojho menu vyškrtnúť niektoré položky a sieť reštaurácií Nando’s pre nedostatok kureniec dočasne zatvoril niektoré prevádzky. Supermarkety takisto varujú pred nedostatkom výrobkov pred Vianocami – starosti to robí spoločnosti Iceland orientovanej na mrazené potraviny a Tescu.

1
Uložiť článok
Komentovať