Foto: YouTube/ Great Big Story

81-ročný Talian žije na ostrove už viac ako 30 rokov.

Teraz však musí o svoj domov bojovať. Talianske úrady totiž rozhodli, že sa musí z ostrova Budelli neďaleko Korziky odsťahovať. Na ostrove by malo vzniknúť nové observatórium.

Úrady ho chcú vyhnať z domova

Ako píše portál CNN Travel, Mauro Morandi je už 31 rokov jediným obyvateľom ostrovného raja Budelli. Na ostrov sa prisťahoval v roku 1989, keď sa vzdal kariéry učiteľa a stal sa správcom ostrova. Počas jedného z okruhov mu čln vypovedal službu a Mauro uviazol na pláži Spiaggia Rosa, kde sa napokon rozhodol ostať, píše portál Daily Mail.

Teraz mu však hrozí, že sa bude musieť do konca roka 2020 vysťahovať. Úrady totiž pred 4 rokmi vyhlásili ostrov za súčasť Národného parku La Maddelana a teraz rozhodli, že Maurov domov zbúrajú a na jeho mieste postavia nové observatórium.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Ore 18 #spiaggia rosa #Budelli #arcipelagodilaMaddalena #parconazionale

Príspevok, ktorý zdieľa Mauro Da Budelli (@maurodabudelli),

Pre CNN Travel sa Mauro vyjadril, že sa o ostrov obáva a myslí si, že ak z neho odíde, bude to jeho koniec. O ostrov sa doteraz staral najlepšie, ako vedel a o jeho krásy sa delil s ľuďmi prostredníctvom sociálnych sietí. Úprave a nahrávaniu fotografií sa venuje najmä v zimných mesiacoch, v lete sa zas venuje turistom. Za jednu sezónu ich na ostrov príde aj 1 300.

Maura podporujú ľudia prostredníctvom petície

Mauro sa nemieni len tak ľahko vzdať, prostredníctvom internetu ho podporuje veľká skupina fanúšikov, ktorá mu chce pomôcť, aby mohol na ostrove ostať aj naďalej. Vznikla dokonca aj petícia, ktorú podpísalo už viac ako 6 000 ľudí.

Prvým ťažkostiam pritom čelil Morandi už v roku 2016, keď vtedajší prezident parku Giuseppe Bonanno vyhlásil, že Mauro prekračuje hranice a porušuje zákony. Mauro mal predstavovať symbol, keďže v histórii ostrova zohral dôležitú úlohu. Pre úrady je však kompromis v tomto smere sizyfovskou úlohou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Oggi

Príspevok, ktorý zdieľa Mauro Da Budelli (@maurodabudelli),

Pre Maura ale ostrov nie je len domovom, je celým jeho životom. Po 31 rokoch si podľa CNN Travel nedokáže predstaviť, že by mal žiť niekde inde a robiť niečo iné, ako starať sa o ostrov. Od úradov žiada, aby sa po výstavbe observatória mohol na ostrov vrátiť, dohliadať na koralové útesy, starať sa o miestnu prírodu, o pláže a dbať o to, aby turisti ostrov neničili.

Súčasný prezident parku La Maddalena Fabrizio Fonnesu sa však vyjadril, že úrady plánujú zakročiť proti akejkoľvek ilegálnej stavbe na ostrove, teda aj proti domovu samotného Maura. V ohrození sa ocitla aj rádiová stanica, ktorá tu ostala ešte z čias druhej svetovej vojny.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )