brightside.me

Stella / / Série
Ktoré módne kúsky nemôžu chýbať vo vašom šatníku?

Móda ovplyvňuje naše životy každý jeden deň. Existujú módne kúsky, ktoré nosíme každý jeden deň. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa z obyčajných kúskov oblečenia stali veci, ktoré nesmú chýbať v šatníku nikoho z nás? Pozrite sa spolu s nami na ich históriu.

Džínsy

Back to school cool. #LevisKids

A post shared by Levi's® (@levis) on

V 17. storočí sa v talianskom meste Janov udiali pozoruhodné veci. Tamojší vynálezcovia vynašli papyrusovú textíliu, ktorá sa čoskoro začala nazývať gênes. V roku 1873 získal podnikateľ Levi Strauss patent na vytvorenie slávnych modrých džínsov. V tej dobe boli navrhnuté ako pánske pracovné oblečenie – kombinéza s vreckami na nože a mince. Odvtedy sa džínsy stali po celom svete obľúbeným kúskom oblečenia.

Vysoké opätky

Taking ten in Atletika. 📷 @clluxembourg

A post shared by Christian Louboutin (@louboutinworld) on

Je ťažké predstaviť si, že podpätky nosili do 17. storočia výlučne muži. V stredovekej Európe boli drevené opätky veľmi obľúbené, pretože takéto topánky dokázali zabrániť styku špiny s nohami. Ďalšie využitie topánok s vysokým opätkom našli jazdci, ktorým sa nešmýkali nohy po strmeni. Topánky s vysokým opätkom sa objavili až v 20. storočí a teraz sú nutnosťou každej ženy.

Bikiny

Paríž 1946. Po módnom móle sa prešla modelka, ktorá mala na sebe dvojdielne plavky z kolekcie od dizajnéra Louisa Réarda. Toto vystúpenie vyvolalo búrlivú diskusiu. V tej dobe sa takéto plavky považovali za mimoriadne odhaľujúce. O pár rokov neskôr však plavky prestali šokovať hlavne po tom, čo ich do svojho šatníka pridala Marilyn Monroe.

Krátke čierne šaty

Priekopnícke čierne šaty od Coco Chanel sú jeden z módnych kúskov, ktoré nesmú chýbať v žiadnom ženskom šatníku. Podľa legendy prišla Coco s týmito šatami v roku 1926 ako s poctou pre svojho zosnulého milenca. Dnes sú znakom bezchybnej chuti a elegancie.

Silónky

Pred 20. storočím nemali módni návrhári na tejto čiare vôbec voľnú ruku – museli si vybrať pančuchy, ktoré boli vlnené, ale na pokožke svrbeli alebo hodvábne, ktoré však boli krátke. Až v roku 1935 bol svetu predstavený nylon – vlákno, ktoré malo byť silnejšie ako oceľ, ale tenšie ako pavučina. V krátkom čase sa preto nylonové pančuchy stali bestsellerom, mali krásny vzhľad, boli odolné a lacné. Možno práve preto sú dnes časťou šatníka každej ženy.

Kožené bundy

Look out, California.

A post shared by Schott NYC (@schottnyc) on

Bomberová bunda bola vynájdená v USA počas 2. svetovej vojny špeciálne pre pilotov lietadiel. Chránila ich pred chladným počasím a bola pohodlná na nosenie. V roku 1928 prišla spoločnosť Schott s koženou bundou so zipsom, ktorá bola neskôr známa hlavne kvôli motorkárom, ktorí ju nosili. Samozrejme, kožené bundy spopularizoval aj Elvis Presley. Odvtedy sa kožené bundy stali symbolom slobody a rebélie.

Mini sukňa

Návrhárka a modelka Mary Quant mala v Londýne malý, ale zato veľmi trendový obchod. Bolo to miesto, kde si všetci mladí našli svoj kúsok oblečenia. Koncom 50. rokov sa mini sukňa stala nielen bestsellerom, ale i terčom pohrešovania. Avšak, keď ľudia uvideli, že mini sukňu nosí i Jacqueline Kennedy, ktorú kráľovná Alžbeta II. obdarila Medailou britského impéria, okamžite sa stala módnym kúskom.

Plášte

Tento jednoduchý a elegantný nepremokavý plášť je kopírovaný stovkami módnych značiek. No viete, že jeho vynález bol v skutočnosti nehodou? Chemik, Charles Mackintosh, si náhodou vylial gumový roztok na svoj chemický plášť a pri tom si všimol, že tkanina sa stala vodotesnou. Po tomto vynáleze začal spolupracovať s firmou, ktorá sa špecializovala na nepriepustné kabáty. Prvé výrobky však neboli veľmi kvalitné – boli cítiť po gume, na slnku sa roztavili a v zime praskali. Časom sa ich kvalita zlepšila, a tak si našli miesto aj v našich šatníkoch.

Podprsenky

V dávnych dobách nosili ženy prsné obväzy a neskôr korzety. Až začiatkom 20. storočia podprsenka nadobudla tvar, ktorý poznáme aj dnes. Prvé podprsenky vyrobila značka Caresse Crosby. Takéto podprsenky vyvolali okamžite veľký ohlas a krásu žien ukazujú až do dnes.

Móda je tu pre nás nato, aby sme sa v nej vedeli vyhrať. Vďaka móde môže byť každý jeden z nás jedinečný.

Pozri aj: Ako sa menilo ideálne ženské telo v priebehu 100 rokov?

brightside.me
0
Komentovať (0)