Foto: Bangor University

Mäkkýš Ming padol za obeť vedy. Vedci ho pri analýze nechtiac usmrtili.

Ming bol najstarším známym žijúcim tvorom na svete. Analýza preukázala, že tento mäkkýš mal neuveriteľných 507 rokov. Prežil viac ako pol tisícročia, avšak nakoniec ho usmrtila banálna chyba vedcov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ming, mušľa druhu Arctica islandica, patrí medzi lastúrniky, ktoré sú známe svojou dlhovekosťou. Ročne sa ich vyloví niekoľko tisíc. Vedci však pred pár rokmi našli skutočný exemplár. V roku 2006 vylovili z islandských vôd Minga, ktorého vek odhadli približne na 405 rokov. Nakoniec museli pridať ešte jedno storočie. Vek týchto mäkkýšov, sa podobne ako u stromov určuje podľa vrstiev, ktoré pripomínajú letokruhy. Ming ich nemal priveľmi čitateľné, čo viedlo k následnému skresleniu. Pri určovaní jeho skutočného veku ho však nechtiac usmrtili.

Skončil v mrazničke

Foto: Wikimedia commons (© Hans Hillewaert)

Tento najstarší žijúci exemplár Arktiky islandskej pri výskume omylom skončil v mrazničke. Postarali sa o to vedci z Bangorskej univerzity. Tí si mysleli, že Ming je mŕtvy. Keď však následne lastúru otvorili, zistili, že tohto mäkkýša vlastne usmrtili. Táto správa obletela celý vedecký svet a vedci sa nevyhli spŕške kritiky. Kritici vedeckému tímu vyčítali najmä to, že podľa nich Minga zabili len preto, aby dokázali presnejšie určiť jeho vek. Sú to však len dohady.

Greenland Shark

Pravdou však je, že týmto omylom sme prišli o najstaršieho známeho žijúceho živočícha na Zemi. Ming dostal svoje pomenovanie podľa čínskej dynastie vládnucej v roku 1499, teda v dobe, kedy sa narodil. Keby však vedel rozprávať, stal by sa žijúcou kronikou mnohých udalostí, panovníkov, vládnych systémov, revolúcií aj svetových vojen.

Recept na dlhovekosť?

Foto: Wikimedia commons (LinkManfred Heyde,)

Vedci túto lastúru vylovili z Islandského šelfu spolu s ďalšími exemplármi pri širokospektrálnej štúdii zameranej na zmenu klímy. Zistili však oveľa viac, než čakali. Predpokladajú, že práve štúdium týchto lastúrnikov môže odhaliť recept na dlhovekosť. Podľa niektorých odborníkov jedným z kľúčov dlhovekosti môže byť práve extrémne pomalý metabolizmus, ktorý je typický pre tieto mušle.

Možno práve tieto mäkkýše dokážu odhaliť odpoveď na otázku, ktorá trápi ľudstvo už nejedno storočie. Všetci však dúfajú, že pri analýze ďalších lastúrnikov, ktoré sa ešte stále nachádzajú na dne morí, a ktoré môžu byť ešte staršie než Ming, sa vedci už nedopustia podobného fatálneho omylu.

allthatsinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články