Pamätáte si na film Divočina s Reese Whiterspoon? Ako sa snažila prejsť Pacific Crest Trail (PCT) od mexickej hranice až po Kanadu a pritom nájsť aj samú seba?

Milo Daníšek mal možno iné dôvody ako krehká blondína, ktorá sa túto cestu pokúsila sama prejsť, no cestu mali rovnakú. Teda sčasti. Kým hlavná hrdinka filmu Divočina prešla „iba“ 1770 km, a teda iba časť PCT, Milo si povedal, že to zvládne celé. Prešiel tak po vlastných 4286 km od mexickej hranice až po Kanadu. Cez horúcu kalifornskú púšť, najvyššie pohorie USA Sierra Nevada, cez Oregon až do hornatého Washingtonu. A stal sa tak historicky prvým Slovákom, ktorý túto trasu absolvoval.

Článok pokračuje pod videom ↓

Táto cesta prechádza celkovo cez sedem národných parkov, míňa stovky jazier a kým na začiatku bojujete s horúčavou púšte, onedlho sa boríte snehom, ktorý vás neuveriteľne spomaľuje. Milovi a jeho českému kamarátovi, ktorý absolvoval trasu spolu s ním, to trvalo prejsť 174 dní.

Foto: Miloslav Daníšek

Celkové prevýšenie danej trase je 100 km a ako vraví Milo, musíte mať síce fyzickú kondičku, ale dôležitá je najmä psychická odolnosť. Nie je totiž jednoduché byť vystavený zoči-voči nevyspytateľnej divočine a neopúšťať sa. Počas Milovej cesty napríklad strhla divoká rieka dve turistky, ktoré sa, bohužiaľ, už nepodarilo zachrániť.

Foto: Miloslav Daníšek

Pokiaľ ste videli film Divočina, pamätáte si na scény ako hlavná hrdinka pálila prečítané stránky kníh a vyhadzovala prebytočné veci z ruksaku, nakoľko každý gram, ktorý tie stovky a tisícky kilometrov nesiete na chrbte, zaváži. S týmto súhlasí aj Milo, sám hovorí, že niekedy počas cesty vylievali aj pár deci vody, ktoré im odľahčili batoh, keď vedeli, že už sú blízko inému zdroju vody.

Foto: Miloslav Daníšek

Absolvovať takúto nefalšovanú divočinu, mať v nohách tisícky kilometrov, siahnuť na dno minimalizmu a byť na chvíľu pútnikom či tulákom, kochať sa americkou prírodou a zažiť túto krajinu z trošku iného uhla pohľadu ako bežný turista. To boli hlavné dôvody, prečo sa Milo na túto neľahkú cestu vybral. Prívlastok prvý Slovák na PCT bol už k tomu len príjemný bonus.

Foto: Miloslav Daníšek

Zaujala vás táto cesta a radi by ste niečo podobné absolvovali? Registrácia na ďalšiu sezónu bude najbližšie 14. novembra. A možno budúci rok bude Slovákov zapísaných v kronike PCT o trochu viac.

Foto: Miloslav Daníšek

Pokiaľ vás Milova cesta zaujala a chcete vedieť o PCT viac, Milo bude o svojej ceste rozprávať v Martine (25.10.), Bratislave (11.11.), Prievidzi (14.11.), Liptovskom Mikuláši (20.11.) a Brezne (21.11.) na cestovateľskom festivale Cestou necestou, ktorého kompletný program nájdete na webovej stránke festivalu.

Viac foto si pozrite v galérii:

Hana Hajovská

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články