Medzinárodný súdny dvor (MSD) nariadil v stredu Ruskej federácii zastaviť vojenské operácie na Ukrajine.
Podľa agentúry AFP MSD uviedol, že je “hlboko znepokojený” použitím sily zo strany Moskvy.
Ruská federácia musí okamžite zastaviť vojenské operácie
Súd tak vyhovel žiadosti Kyjeva, ktorý ho pred dvomi týždňami požiadal, aby Rusku prikázal „okamžite zastaviť vojenské operácie“ začaté 24. februára, „ktorých deklarovaným účelom a cieľom je zabránenie a potrestanie údajnej genocídy“ v separatistickom Luhansku a Donecku na východe Ukrajiny.
Či sa Moskva podriadi rozhodnutiu súdu, je otázne. Ak niektorý členský štát Organizácie Spojených národov (OSN) nedodrží príkaz jej najvyššieho súdneho orgánu, môžu sudcovia požiadať o intervenciu Bezpečnostnú radu OSN. V nej má však Rusko právo veta.
Žiadosť o vydanie predbežného opatrenia podal Kyjev na základe Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy. Signatárom zmluvy z roku 1948, ktorá umožňuje štátom v kauzách regulovaných jej ustanoveniami obracať sa na súd v Haagu, je aj Rusko.
Ukrajina tvrdí, že argumenty Moskvy o genocíde v Donecku a Luhansku, ktoré ruský prezident Vladimir Putin použil ako zámienku pre inváziu, sú vykonštruované.
Navštívili sme vodnú nádrž, netrúfli sme si do nej ponoriť ani prst. Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze
Drew Barrymore bola ako 13-ročná závislá od drog, musela čistiť záchody. Dnes je legendou Hollywoodu
Grigorij Mesežnikov v 1 na 1: Fico sa nevyjadruje k vražde ženy. Niektorí politici živia nenávisť k ženám
Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze. Ak sa chystáte cestovať, vieme, na čo si dať pozor
Práca, ktorá vás kedysi bavila, vás dnes ničí: Expertka vysvetlila, prečo sa vyhorenie začína nenápadne a pomaly
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát












Nahlásiť chybu v článku