Foto: pixabay

Psychedeliká si mnoho ľudí spája najmä s mozgom, vplývajú však aj na srdce.

Účinkom psychedelík sa venuje čoraz viac výskumov. Vedcom sa podarilo odhaliť už niekoľko zdravotných benefitov, ktoré tieto látky poskytujú. Jeden z najnovších výskumov odhalil, ako psychedeliká vplývajú na naše srdce.

Psychedeliká pozitívne vplývajú na myseľ, ale aj na telo

V posledných rokoch sa vedcom podarilo zistiť, že huby s obsahom psilocybínu môžu pomôcť pacientom trpiacim depresiou, LSD pomáha lepšie zvládnuť bolesť a o MDMA sa uvažuje ako o látke, ktorá môže pomôcť ľuďom lepšie zvládnuť príznaky posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD). Ako informuje portál Science Alert, výsledky výskumov sú natoľko sľubné, že vedci postupne rozširujú pátranie aj na ďalšie oblasti.

Najnovšie hypotézy uverejnené v časopise Scientific Reports napríklad tvrdia, že psychedeliká obsiahnuté v meskalíne, DMT, v ayahuasce či v peyote majú dlhodobý pozitívny účinok na ľudské srdce. Štúdia z roku 2021 ukazuje, že ak ľudia aspoň raz počas svojho života užili psychedelikum, je nižšia pravdepodobnosť, že ich bude trápiť obezita a ich celkový zdravotný stav je lepší ako zdravotný stav ľudí, ktorí ich nikdy nevyskúšali.

Foto: unsplash

Chráni pred cukrovkou či obezitou

Okrem toho, podarilo sa zistiť, že po užití psychedelík hrozilo ľuďom nižšie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, napríklad vysokého krvného tlaku. Zistenia vedcov podnietili k tomu, aby pátrali ďalej. Vzali preto údaje, ktoré sa podarilo získať medzi rokmi 2005 až 2014 a hypotézy sa opäť potvrdili.

Ľuďom, ktorí počas svojho života aspoň raz užili psychedelickú látku, hrozilo nižšie riziko vzniku cukrovky. Tento záver bol platný bez ohľadu na vek, pohlavie, príjem, úroveň vzdelania či na to, že človek žil v manželskom zväzku alebo nie. Dokonca ani užívanie iných drog či iné rizikové správanie nemalo vplyv na pozitívne účinky psychedelických látok.

Sú nutné ďalšie výskumy

Vedci však upozorňujú, že ani pri tom najrozsiahlejšom výskume nie je možné brať do úvahy úplne všetky faktory. Je preto nevyhnutné vykonať množstvo ďalších výskumov, aby mali vedci istotu, že užívanie psychedelík naozaj pozitívne pôsobí na zdravie človeka, napríklad na srdce, alebo či môže naozaj zabrániť vzniku cukrovky, informuje portál PsyPost.

Foto: unsplash

V rámci ďalších výskumov budú vedci porovnávať účinky psychedelík s účinkami placeba. Ak sa pozitívne účinky psychedelík podarí potvrdiť, vedci budú skúmať, aký mechanizmus sa za tým ukrýva a od akej miery ich užívanie ovplyvňuje nielen mentálne, ale aj psychické zdravie. Možno je to proces, ktorý sa deje simultánne.

Už predtým sa počas pokusov na zvieratách podarilo dokázať, že ak sa lieky viažu na serotonínove receptory (serotonín prispieva k pocitu šťastia a celkovej pohody), zlepšuje sa glukózová tolerancia. K zlepšeniu stavu došlo aj v prípade, ak zviera trpelo cukrovkou II. typu. Niektoré psychedeliká, napríklad ayahuasca, pôsobia aj protizápalovo a ovplyvňujú aj náš imunitný systém. Vedci však majú nateraz viac otázok ako odpovedí. Akékoľvek experimentovanie s psychedelikami by preto malo prebiehať len pod dozorom odborníkov a v kontrolovanom prostredí.

Uložiť článok

Najnovšie články