foto: PubRes-Terézia Nvotová, RTVS/YouTube

A film sa bude prekvapivo volať Mečiar.

Nie je tomu tak dávno odkedy slovenské kiná uzreli množstvo nadšených a pobúrených divákov, ktorí si prišli vychutnať  film na tému mečiarizmu. Veľmi kontroverzného obdobia, ktoré až po dnešok na našej krajine zanechalo následky. Tejto témy celkom zrejme ešte stále nie sme presýtení, keďže Tereza Nvotová sa rozhodla natočiť na túto tému ďalší film. Tentokrát však pôjde o dokument.

Tereza Nvotová, dcéra obľúbenej slovenskej herečky Anky Šiškovej, je už dnes známa najmä ako režisérka. Aj keď ju pred pár rokmi objavil režisér Zdeněk Tyc ako herečku, podľa jej slov sa za kamerou cíti lepšie a slobodnejšie. Jej herecké výkony jej upierať síce nemôžme, no hovoriac o réžii jej dávame za pravdu. Jej prvým filmom bol dokument Ježiš je normálny!, no jej hraný debut sa objavil v slovenských kinách len pred dvoma mesiacmi. Niesol názov Špina a aj napriek kontroverznej téme znásilnenia nesklamal a Tereza Nvotová sa ukázala ako veľmi schopná režisérka.

Vzhľadom k tomu, že bola narodená v roku 1988 si nemôže celkom dobre pamätať toto obodobie v jeho plnej sile, avšak to nemení nič na tom, že môže docieliť veľmi objektívny pohľad. Ako uvádzajú Hospodárske noviny: „Táto história je živšia, než si myslíme a môže nám dať kľúč k prítomnému stavu našej krajiny. Tento film nebude dejepisný dokument o bývalom vládcovi, ani subjektívny náhľad na porevolučnú dobu. Tento film je o moci,“ približuje režisérka svoj projekt.

Nvotová pripisuje situáciu porevolučnej slobode, s ktorou prišla aj sloboda a moc. „Myslím si, že nestačí analyzovať súčasnú situáciu. Musíme sa vydať späť v čase a pozrieť sa na celých uplynulých 25 rokov – spraviť si mapu, na ktorej konci možno uvidíme cestu vedúcu z čierneho lesa,“ hovorí ďalej autorka pre Hospodárske noviny. Dokument bude uvedený do slovenských a českých kín. Očakávať ho môžeme už tento rok počas prvého októbrového týždňa. Neskôr bude uvedený aj na HBO, vzhľadom k tomu, že vývoj bol podporený touto medzinárodnou televíziou. HBO Europe chcela prekročiť hranice Slovenska a tak pomôcť pri širšom sprostredkovaní tejto témy.

My veríme, že film Mečiar dosiahne svoj predurčený cieľ. V poslednej dobe sa opakuje častá a nepríjemná situácia, kedy myšlienka zostane plávať niekde vo vzduchu, pretože publikum nie je pripravené, alebo má vlastný názor. A žiaľ ten býva aj v prípade nepravosti, z pravidla neoblomný. Držíme mladej režisérke palce a spoločne sa tešíme na tento nový a triezvy pohľad na vec, v ktorom mimo iného Tereza Nvotová vyspovedala aj samotného expremiéra. Máme sa na čo tešiť.

Pozri aj: 9 legendárnych Českých a Slovenských filmov, ktoré vás naučia o komunizme viac, ako hodiny dejepisu v škole

strategie.hnonline.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)