Za svoje 23-ročné pôsobenie stihli vytvoriť viac ako 750-tisíc opaskov a uviedli na trh svoju kreatívnu kolekciu, v ktorej vyrábajú opasky za pomoci rôznych techník a pridávajú do nej svoje "tajné receptúry".

Blíži sa leto, ožíva móda, obnovujeme si svoj šatník, vyberáme si ľahšie oblečenie a zlaďujeme módne doplnky. Doplnok, ktorý sa zrejme hodí takmer vždy a všade, je opasok. Módny doplnok vášho oblečenia môžete nakúpiť aj v pohodlí vášho domova, ale ako si vybrať ten správny? A ako vzniká taký “handmade” opasok? Slovenská rodinná firma z východu, ktorá sa už roky venuje ručne vyrábaným opaskom tej najvyššej kvality, používa výrobné stroje od svetových renomovaných firiem. V rozhovore nám prezradí veľa zaujímavých vecí ohľadom výroby, či nosenia opaskov.

Na úvod by som vás rada predstavila našim čitateľom. Oboznámte nás s vašou tvorbou, čomu sa venujete a ako to vlastne všetko začalo. Prečo práve tento typ produktu a nie napríklad kabelky či klobúky?

Dobrý deň, moje meno je Martin Hoffelder. Spolu s mojim otcom Petrom sme založili značku HOFFEbelts a ako už z názvu vyplýva, venujeme sa výrobe a predaju kožených opaskov. S týmto nápadom prišiel môj otec v období, keď hľadal vhodný produkt pre podnikanie a spôsob, ako realizovať svoje kreatívne myšlienky. Navyše ho práca s kožou fascinovala už od malička, a práve to stálo za jeho rozhodnutím.

Odkedy sa venujete vyrábaniu opaskov? Viete nám odhadom povedať koľko kusov ste už vyrobili?

Prvý opasok bol vyrobený pred vyše dvadsiatimi rokmi. Konkrétne v roku 1994. Vtedy firma dostala prvý názov REHOFF. Výroba prebiehala v malej miestnosti za pomoci požičaných strojov a najdostupnejších materiálov, čo nebolo vôbec ľahké, no s odstupom času sa na to pozeráme s úsmevom. Našťastie nás zložité začiatky neodradili a výroba trvá až dodnes. Ťažko povedať, koľko opaskov sme už stihli vyrobiť. Náš odhad je približne okolo 750-tisíc vyrobených opaskov… Boli roky, keď sme zamestnávali pätnásť ľudí a čísla boli ohromné. Dnes fungujeme ako rodinná firma a popri klasickej výrobe sa venujeme aj “handmade”-u.

Opasok je vhodný takmer do všetkých nohavíc či sukní. Ale ako si správne vybrať vhodný typ opasku? Na čo si dávať pozor pri výbere? Určite by ste vedeli v tomto poradiť pri nákupe.

Dôležité je určiť si, na akú príležitosť opasok potrebujem. Či ho budem nosiť každý deň vo svojich rifliach, alebo sa chystám ladiť ho k topánkam na ples. Pri výbere vám pomôže šírka daného opasku, koža, z ktorej je opasok vyrobený alebo samotná pracka. U voľnočasových opaskov je najbežnejšia šírka 4 cm, koža o hrúbke 3 – 3,5 mm a výrazné spony. Pri elegantnom štýle obliekania odporúčame opasky v šírke 3 – 3,5 cm vyrobené z dvoch kusov kože, vďaka ktorým má opasok profilovaný vzhľad a pôsobí tak elegantnejšie. Pracky sú v tomto prípade jemné a nepôsobia príliš mohutne. Vieme, že móda je dnes rôznorodá a každý rád skúša nové kombinácie. Toto je však taký základ pri výbere najvhodnejšieho opasku.

Martin Hoffelder

Na vašej internetovej stránke uvádzate, že sú ručne vytvorené všetky opasky. Môžete nám opísať postup výroby opaskov, materiál a koľko takýto výtvor zaberie času?

Pri práci používame pravú, hovädziu kožu a kovanie z Talianska alebo Francúzska. Okrem klasickej výroby, ktorá je v podstate kombináciou strojovej a ručnej práce, sa venujeme aj “handmade” tvorbe. Vytvorili sme kreatívnu kolekciu, v ktorej vyrábame opasky za pomoci rôznych techník úpravy kože, ako napríklad viacnásobné nanášanie farieb, brúsenie, nitovanie, šitie a ďalšie “tajné” receptúry. Všetky tieto kroky prevádzame ručne a vznikajú tak originálne opasky s nenapodobiteľným dizajnom. Čas na výrobu opaskov sa líši od prepracovania a zložitosti jednotlivých detailov.

Je možné si vytvoriť vlastný dizajn opasku? Poskytujete aj takýto druh služby? Napríklad partner chce darovať opasok svojej partnerke, ktorá je milovníčkou kvetinových vzorov. Čo takto nejaký špeciálny dizajn?

Na stránkach túto možnosť zatiaľ neposkytujeme, no naši zákazníci sú takí vynaliezaví, že s podobnými nápadmi prichádzajú sami. Väčšinou sa to týka komiksových postáv, filmov, alebo rôznych prírodných motívov. Zákazník príde s nápadom, my mu navrhneme možné riešenia a spoločne vytvoríme opasok podľa jeho predstáv. Vždy je to pre nás výzva, no zatiaľ sa nám podarilo splniť všetky požiadavky. Preto ak máte podobný návrh na výrobu, stačí nás kontaktovať.

Martin Hoffelder

Určite chcete viac a viac potešiť všetkých nadšencov módy a vytvárať nové druhy opaskov. Ako sa inšpirujete na nový námet? Kde čerpáte nové nápady? V čom sú výnimočné vaše opasky?

Vždy sa snažíme prísť s niečím novým – s niečím, čo zatiaľ nikto nevyrobil alebo neponúka na svojich stránkach. Inšpiráciu často čerpáme od svetových módnych značiek a návrhárov. Najčastejšie sú to však obyčajné veci, s ktorými sa stretávame každý deň. Inšpirácia je všade okolo nás, či už v architektúre, v prírode, v ľuďoch… a práve týmto sa naša kreatívna tvorba odlišuje.

Veľakrát sa stáva, hlavne u žien, že by rady skombinovali kabelky – opasok – topánky. Predávate aj iný sortiment tovaru? Napríklad spomínané kabelky či topánky?

Experimentovali sme už snáď so všetkým, čo sa dá vyrobiť z kože. Rôzne puzdrá, obaly, peňaženky, náhrdelníky, vesty… no vždy sa primárne držíme výroby opaskov, pretože to je to, čo nás najviac baví. Občas sa ale na našich stránkach objaví mini kolekcia kožených tašiek alebo náramkov, preto odporúčame byť v strehu a sledovať, čo sa u nás deje.

Martin Hoffelder

Kedže ručnej výrobe opaskov sa venujete už dlhšie obdobie, viete nám prezradiť, ako dlho vydrží váš opasok?

Pri správnom výbere opasku a pri jeho vhodnom používaní, či ošetrovaní prípravkami na kože vám naše opasky poslúžia roky. Koža je materiál, ktorý sa tvaruje a mení počas toho, ako ju budete nosiť. Svoj účel ale nestratí a tak stále podrží vaše nohavice či rifle. Samozrejme, nič nie je bezchybné a môže sa stať, že sa opasky opotrebujú. V takomto prípade ich hneď opravíme alebo vymeníme za nové.

Čo v prípade potenciálneho zákazníka. Je možné si prísť osobne vyskúšať opasok? Inšpirujete zákazníkov ku kúpe výrobku nejakým bonusom, poštovným zdarma, darčekovou krabičkou či iným darčekom?

V prípade, že si zákazník objedná opasok na internete cez náš e-shop, tak má k dispozícii dopravu zadarmo, či zľavu 10% po prihlásení sa k newsletteru. Navyše mu objednaný opasok príde zabalený v originálnom darčekovom balení, a to už na druhý pracovný deň od odoslania. Ak však máte záujem opasky vidieť a odskúšať si naživo, môžete tak urobiť v našich priestoroch na Markušovskej ceste 1 v Spišskej Novej Vsi.

Aké máte vízie do budúcna, ako by ste chceli rozširovať svoj sortiment?

Nedávno sme otvorili e-shop aj v Čechách a kolekcia pánskych opaskov je dostupná už aj na americkom Amazone. Do budúcna by sme chceli predávať opasky z nášho e-shopu do celej Európy. V rámci sortimentu by sme ešte radi ponúkli kožené peňaženky, náramky a tašky na notebook. Pri opaskoch zvažujeme možnosť skombinovania ľubovoľnej pracky a kože alebo výrobu opaskov na objednávku.

Martin Hoffelder

A čo na Vašu tvorbu hovorí matka príroda a životné prostredie? Ste s nimi v priateľskom vzťahu?

Prírodu si vážime a v rámci našich možností k nej pristupujeme čo najšetrnejšie. Celá naša výroba stojí na prírodnej hovädzej koži, ktorá bola odpradávna spätá s ľuďmi a slúžila im na výrobu odevov a rôznych doplnkov. Dá sa povedať, že v tejto tradícii pokračujeme a zároveň odmietame používanie syntetických materiálov, ktoré sa snažia pravú kožu napodobniť alebo nahradiť. Vďaka pevnosti a odolnosti kože slúžia naše výrobky dlhé roky, a preto ich nie je nutné často vyhadzovať a vymieňať za nové. Taktiež nám záleží aj na obale, preto sa  náš obal skladá z papierovej krabičky a ekologického textilného vrecúška.

Pre všetkých milovníkov a záujemcov kvalitných slovenských “handmade” opaskov, odporúčame navštíviť: www.hoffebelts.com, či Facebook.

0
Uložiť článok
Komentovať