Adventure Hunters

Slovenské kolové mlyny sa nachádzajú na Malom Dunaji. Tieto technické pamiatky lákajú množstvo turistov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Rakúska či Maďarska.

Slovensko sa veru môže pochváliť kadečím. Aj napriek tomu, že sme malá krajina, naša história je naozaj bohatá. Neodmysliteľnou súčasťou boli aj vodné mlyny. Tie sa na územie Slovenska dostali už v rímskom období. V období rozkvetu boli počas vlády Márie Terézie bohužiaľ postupne rušené. Dôvodom bola skutočnosť, že jednoducho začali zavadzať práve vtedy rozširujúcej sa lodnej doprave.

Napriek tomu, že dnes sa na mnohé z nich môžeme chodiť pozerať len v rámci exkurzií, stali sa našou súčasťou a je dobré, že si takýmto spôsobom pripomíname to, ako sa u nás kedysi žilo.

Unikátny kolový mlyn v Tomášikove

Nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí približne dva kilometre od Tomášikova. Dnes už táto historická atrakcia patrí galantskému múzeu. Pobrežný kolový mlyn v Tomášikove postavil mlynár Ján Maticza v roku 1893.  V tomto mlyne sa mlelo až do roku 1960. Prežil dokonca aj komunistický režim, v ktorom ho chceli definitívne odstaviť. Dnes je aj obľúbeným miestom pre turistov, ktorí sa rozhodnú v jeho blízkosti splavovať rieku či táboriť.

Ďalšie zaujímavé vodné mlyny

Vedeli ste, že vodný mlyn v obci Jelka, je považovaný za stredoeurópsku raritu? Nachádza sa na juhozápade Slovenska v Trnavskom kraji. Jeho výnimočnosť spočíva najmä v tom, že je trojpodlažný. Pôvodne patril Jozefovi Némethovi. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti.

Ak ešte stále hľadáte miesto, ktoré je na Slovensku netradičné a nikdy ste ho nenavštívili, tieto vodné mlyny sú tá najlepšia voľba. O týchto mlynoch sme chceli zistiť niečo viac, a preto sme sa tam rozhodli ísť pozrieť. V spolupráci s chalanmi z Adventure Hunters vám tieto mlyny predstavíme práve v tomto videu:

[youtube blVOPjDhjH0 720 410]

interez.sk (Anna Zábojníková, Adventure Hunters)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )