Foto: TASR - Jaroslav Novák

Nárast v počte prípadov ochorenia COVID-19 v Česku po víkendovom spomalení sa v pondelok znovu zrýchlil, pribudlo ich 195.

Počet nových nakazených stúpa takmer vo všetkých krajinách. V utorok ráno o nových prípadoch informoval spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva zverejnené po polnoci.

Minulý týždeň sa postupne prírastok nových nakazených výrazne zrýchľoval, a to z pondelkových 168 až na piatkových 279. Cez víkend počet nových prípadov klesol, keďže sa vykonáva menej testov. Minulý týždeň bolo veľké ohnisko v Prahe, kde sa v nočnom klube nakazilo 76 ľudí.

Nové ohniská v južných Čechách

Ilustračná foto: SITA/AP

Celkovo sa v ČR nakazilo už 15 516 ľudí, z nich 373 zomrelo – jeden práve v pondelok. Naďalej pribúda aktuálne chorých, je ich 3828, čo je najviac od 20. apríla. Nové prípady pribúdajú v juhočeskom okrese Prachatice, kde sa nákaza rozšírila medzi zahraničnými pracovníkmi jednej z firiem, počet infikovaných rastie aj v okrese Jihlava v kraji Vysočina.

Podiel nových zaznamenaných prípadov ochorenia na počte testov však vytrvalo rástol od pondelkových 2,9 percenta až na nedeľných 6,74 percenta. Za bezpečný stav sa pokladá hodnota pod päť percent, pripomenul portál Novinky.cz.

Najviac rástol za posledný týždeň počet nových prípadov v okrese Jihlava, kde bolo 54 prípadov infekcie na 100 000 obyvateľov, a v okrese Prachatice, kde mali 51 prípadov na 100 000 obyvateľov.

Zaviedli nové opatrenia

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Od soboty 25.7. je v krajine znova povinné nosiť rúška na hromadných akciách s účasťou nad 100 osôb a od pondelka platí obmedzenie vnútorných akcií na maximálne 500 účastníkov. Oznámil to minister zdravotníctva Adam Vojtěch, podľa ktorého ide o reakciu na nepriaznivý vývoj epidémie.

„Vnímame, že existuje riziko komunitného šírenia. Musíme preto zaviesť nejaké preventívne opatrenia. Rozhodol som sa, že s účinnosťou od sobotu dôjde k zavedeniu plošnej povinnosti ochrany nosa a úst vo vnútorných priestoroch,“ povedal Vojtěch na tlačovej konferencii.

Minister zdôraznil, že na miestach, kde sa koncentruje väčší počet ľudí, je výrazný potenciál nákazy. Spomenul to v súvislosti s klubom v Prahe, kde sa podľa neho na párty nakazilo 98 ľudí, píšu Novinky.cz.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )