lusail.com

Ako bude vyzerať novovybudované mesto v Katare, ktoré má hostiť majstrovstvá sveta vo futbale?

Krajiny Perzského zálivu sú všeobecne známe svojím nerastným bohatstvom – ropou. Práve vďaka nej majú bohatstva viac než dosť a zakaždým prichádzajú s ďalšími a ďalšími megalomanskými projektmi, akými sú hotely s bazénmi na streche či vždyzelené parky uprostred púšte. Najnovšie sa Katar rozhodol postaviť úplne nové mesto kvôli majstrovstvám sveta vo futbale, ktoré sa odohrajú v roku 2022. 

Mesto bude niesť názov Lusail a bude sa nachádzať priamo na pobreží. Pripomínať má strom a nájdete tam dve golfové ihriská, tematický park, lagúnu či dva prístavy. Bude tu 19 mestských častí a 22 hotelov na takmer 40 km² veľkom meste. Vily, domy a mrakodrapy budú podľa developerov schopné ubytovať až 260-tisíc ľudí. Celý projekt má stáť ohromných 45 miliárd dolárov.

lusail.com

Dnes už je známe, že Katar bude prvou arabskou krajinou, ktorá bude hostiť majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa takmer s istotou odohrajú v zime. Prebiehať budú práve v ešte neexistujúcom meste Lusail, na štadióne Lusail Iconic Stadium, kde môže prísť podporiť svoju krajinu viac ako 86-tisíc fanúšikov.

lusail.com

Projekt o tomto meste existuje už roku 2005, no s reálnou stavbou sa začalo až po tom, čo sa organizátori z medzinárodnej futbalovej konfederácie FIFA rozhodli oceniť túto krajinou hosťovaním prestížnych majstrovstiev sveta. Bez ohľadu na to, že by ste tu len márne hľadali dlhoročnú futbalovú históriu a futbalové štadióny, ktoré majú, stoja vďaka nadchádzajúcim majstrovstvám. Aj kvôli teplotám, ktoré sa počas leta šplhajú k 50 stupňom Celzia, bude musieť byť nový štadión plne klimatizovaný a poháňaný bude solárnou energiou.

lusail.com

Lusail má byť stelesnením katarského progresu a majstrovstvá sveta sú pre krajinu tou najlepšou príležitosťou, ako sa predstaviť západnému svetu a urobiť si dobrú reklamu. Majstrovstvá v Katare však nemusia byť tou najšťastnejšou voľbou, keďže posunutie šampionátu na zimu zrejme bude zdrvujúce pre svetové ligy a kluby a s týmto rozhodnutím nesúhlasia zástupcovia popredných európskych líg.

youtube.com

Katar pôvodne sľuboval, že majstrovstvá sa odohrajú tak, ako majú, a to v lete. Na ochladenie mali použiť špeciálny chladiaci systém, no po štyroch rokoch stále nebolo jasné, či vôbec bude možné ho použiť. Každý však určite súhlasí, že hrať či sledovať futbal pri spaľujúcich horúčavách je nebezpečné pre mnohých ľudí, ktorí na takéto teplo zvyknutí nie sú.

Pozri aj: Podnestersko: Posledná komunistická krajina v Európe, v ktorej zastal čas a v podstate neexistuje

businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články