Foto: Epic Drama

Londýn bol v 18. storočí svetovou metropolou prostitúcie. Podpísalo sa pod to niekoľko faktorov.

Hovorí sa, že je to najstaršie povolanie na svete. Prostitúcia bola súčasťou spoločnosti od nepamäti a celkom určite z nej nikdy nezmizne. V 18. storočí bola v Európe rozšírená naprieč všetkými spoločenskými vrstvami. Od tých najchudobnejších, cez vládnuce vrstvy, až po najbohatšiu šľachtu. Európskym centrom prostitúcie, „Sodomou“ starého kontinentu, bol pritom samotný Londýn.

18. storočie znamenalo pre Anglicko (nielen) obdobie veľkých zmien. Kolónie sa rozrastali, stúpal ich počet a Británia sa postupne stávala celosvetovou mocnosťou. V polovici 18. storočia navyše práve v Anglicku začína priemyselná revolúcia, ktorá v najbližších desaťročiach/storočiach zmení celú planétu. Georgiánsky Londýn je svetovou metropolou s viac ako 1 miliónom obyvateľov a mestom hriechu plným prostitúcie.

Foto: Epic Drama

V Georgiánskom období bola v Anglicku prostitúcia spoločnosťou všeobecne tolerovaná. Bolo eticky prijateľnejšie, ak muž svoju ženu podviedol s prostitútkou, ktorej za jej služby zaplatil. Anglicko bolo v období 18. storočia typicky mužskou spoločnosťou, kde bol takýto druh nevery pre spoločnosť braný ako „neškodný“. Prečo sa však stal Londýn celosvetovým centrom hriechu?

Rozmach prostitúcie v anglickej metropole v 18. storočí zapríčinilo niekoľko faktorov. Prvým je samotná poloha mesta. Vďaka splavnej Temže, prístupu k Atlantickému oceánu a potreby spojenia s kolóniami po celom svete, bol Londýn obrovským prístaviskom s množstvom námorníkov, ktorý sa odrazu ocitli ďaleko od domova. Najvýznamnejším faktorom však bola priemyselná revolúcia, ktorá ako domino spustila i revolúciu spoločenskú.

Foto: Epic Drama

Pred vznikom parného stroja bolo Anglicko typickou obchodnou a poľnohospodárskou spoločnosťou. Ženy pracovali zväčša doma, rovnako ako i väčšina mužov. V polovici 18. storočia sa však státisíce ľudí začalo z vidieka presúvať do miest. Krajina už nemohla uživiť populačný boom, ktorý revolúcia priniesla. V mestách bol navyše dostatok práce pre každého. Centrom života sa stali továrne, v ktorých však v drvivej väčšine zvládali pracovať len muži. Ženám ostala sféra služieb, v ktorej však nebolo dostatok pracovných príležitostí a  zďaleka nevynášali toľko, ako práca vo veľkých fabrikách. Spoločnosť sa menila a obrovské množstvo žien sa v mestách uchýlilo k prastarému povolaniu, ktoré sa v Londýne stalo výnosným biznisom.

Počas 18. storočia sa prostitúcii v anglickej metropole venovalo viac ako 63-tisíc žien. V prepočte do súčasnosti sa v oblasti prostitúcie v londýnskych uliciach, točili miliardy libier. Prostitúcia sa z najnižších vrstiev spoločnosti, od námorníkov a mužov z tovární, prehrýzla až na vrchol, medzi najbohatších mešťanov i vládnucu vrstvu. V tom čase bola priam vznešeným povolaním. Stala sa súčasťou ducha mesta, o ženách vždy ochotných potešiť mužov sa písali básne, príbehy, piesne i divadelné hry. To však bola prvá fáza. Dôsledky totiž na seba nenechali dlho čakať.

Foto: Epic Drama

Extrémny nárast prostitúcie priniesol do Londýna množstvo problémov. V prvom rade išlo o psychický stav samotných prostitútok. Veľká časť z nich boli ešte stále mladistvé dievčatá, pre ktoré bola prostitúcia jedinou pracovnou príležitosťou. Extrémnym rizikom však bolo otehotnieť. Dievča/žena by tak prišla o možnosť zarábať peniaze a teda i prežiť v rozmáhajúcej sa industriálnej spoločnosti. Spolu s prostitúciou sa v Londýne rozšírili najrôznejšie techniky potratov či dokonca vraždy novorodencov. Londýn ako mor zasiahla obrovská vlna syfilisu.

Foto: Epic Drama

Syfilis, nízka spoločenská úroveň širokej časti obyvateľstva, obrovské množstvo odvrhnutých detí pobehujúcich po londýnskych uliciach, bez výhľadu na akúkoľvek budúcnosť. Najmä tieto spoločenské problémy priviedli Anglicko k oficiálnym nariadeniam, ktorými krajina už najmä v 19. storočí bojovala s prostitúciou. Po celej krajine napríklad vznikali známe Magdalénine práčovne, akési azylové domy, určené pre rehabilitáciu bývalých prostitútok. Ako je dnes známe, ani v týchto centrách sa život žien nezlepšil. Často boli zneužívané a fyzicky napádané.

Ak vás atmosféra georgiánskeho Londýna, mesta hriechu a metropoly prostitúcie zaujala, určite si nenechajte ujsť premiéru druhej série seriálu Nevěstky každý pondelok od 1.10 o 21:00 na televíznej stanici Epic Drama.

Tento článok vznikol v spolupráci s Viasat.
Uložiť článok

Najnovšie články