Foto: Archív TASR (Andrej Galica), Rules.sk (Tomáš Manina)

Kamenná chata pod vrcholom Chopku je treťou najvyššie postavenou chatou na Slovensku a nachádza sa v nadmorskej výške 2023 metrov nad morom.

Bolo to v polovici minulého storočia, keď sa pod vrcholom Chopku začalo s výstavbou lanovky a Kamenná chata slúžila robotníkom ako útulňa. Neskôr si tu svoje odžili vysokoškoláci, ktorí sa postarali o stavbu chodníkov, po ktorých chodíme aj dnes, ku koncu bola chata bufetom a aj súkromným sezónnym bývaním.

Foto: Rules.sk (Tomáš Manina)

Až v roku 1996 sa našla partia nadšencov, ktorí z tzv. Kamienky urobili tradičnú vysokohorskú chatu s celoročnou prevádzkou. Chata prešla prvou veľkou rekonštrukciou. Pribudla terasa, nocľaháreň.

Ako je to dnes?

Foto: Rules.sk (Tomáš Manina)

Od roku 2016 bolo opäť z priestorov chaty na Chopku počuť búchanie a klopkanie. Jej majitelia sa totižto pustili do ďalšej vlny obnovy, no a rozhodne sa nejedná len o kozmetické zmeny. Kamienka dostala väčšiu jedálenskú časť, nové veľké okná, ktoré dnu vháňajú dostatok potrebného svetla a šetria energiu, vymenil sa vstup do chaty a aj strešná krytina. Celú chatu dnes vykuruje ústredné kúrenie, zabudovaná je aj rekuperácia. Nuž a ten interiér… (fotogalériu nájdeš nižšie v článku).

Moderný, no stále tradičný

Foto: Rules.sk (Tomáš Manina)

Pravdepodobne najväčšou výzvou pre interiérových dizajnérov bolo zachovať atmosféru horskej chaty vďaka materiálom. Aj preto pravdepodobne štúdio Rules pod vedením Ing.arch. Márie Dida stavilo na prirodzenú krásu kameňa, dreva a pohľadového betónu. Priznané drevené trámy a obloženie, „nahé“ žiarovky, jednoduché sedenie a z času na čas štipka kovu pôsobia industriálne, no zároveň dostatočne útulne na to, aby si tu teplý čaj či polievku vychutnali všetci nadšenci hôr.

Pohrali sa s detailmi

Foto: Rules.sk (Tomáš Manina)

Aj na drobnostiach záleží. Preto si pri najbližšej návšteve Kamienky, ktorá je pomyselným stretávacím bodom Horehronia s Liptovom všimni, že na bare sa črtá panoráma tatranských vrchov, pár červených stoličiek má podporiť chuť do jedla, tkané koberce a ovčie kože pripomenúť tradície. Ani funkčnosť interiéru nezaostáva. Drevené lamely na stenách nie sú len tak náhodou, no je možné ich premeniť na vešiaky.

Štúdio Rules na svojom webe o celej práci na tomto jedinečnom priestore priznalo: „Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, prerobený interiér sme vytvorili na rovnakých hodnotách ako mal jeho predchodca. Priestor novej Kamienky je pekný v autentickej drsnosti jeho stavebných materiálov, ktoré sme navrhli bez dodatočných povrchových úprav a ponechali v ich prirodzených prevedeniach. Samozrejme, nový interiér sa vyznačuje priestrannosťou, a preto bude vždy postrádať stiesnenú útulnosť svojho predchodcu, ale presne to bolo zmyslom rozšírenia – poskytnúť kvalitnejšie služby a vyšší komfort väčšiemu množstvu hostí.“

Foto: Rules.sk (Tomáš Manina)

Na koniec len dodávame, že dielo by malo byť dokončené už v roku 2019 a je realizované len z vlastných prostriedkov.

Tento článok vznikol v spolupráci so StartItUp
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy