petervojtek.eu

Máte radi prírodu a dobrodružstvo? Lanový most cez rieku Latorica si určite zamilujete.

Ak radi pozeráte dobrodružné filmy, v jednom z nich sa môžete ocitnúť ihneď, ak sa vyberiete pozrieť na rieku Latorica.  Samotná rieka okrem toho, že pramení v Ukrajine, nie je až taká zaujímavá ako jej most, ktorý sa hojdá nad prúdmi vody. Ak sa naň odvážite vkročiť, nemusíte sa báť. Dodnes ho obyvatelia okolitých obcí používajú ako skratku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rieka Latorica spolu s Ondavou vytvára rieku Bodrog s dĺžkou 188 km. Na našom území preteká len jej malá časť, ktorá meria 38 km. Na Slovensku predstavuje typickú nížinnú rieku. Tvorí značné množstvo slepých ramien, ale aj riečnych ostrovov. V roku 1968 sa miestni obyvatelia rozhodli urobiť rázny krok, ktorý im zjednodušil život. Nad rieku Latorica si postavili most. Ten im skracoval cestu najmä do práce, no lanový most miestnym obyvateľom slúži dodnes. Most sa nachádza medzi obcami Boťany a Ptrukša. Je dlhý 50 metrov a vôbec sa nemusíte báť, že sa nezmestíte, visutý most je jeden meter široký.

vypadni.sk

Most spája regióny Použie a Medzibodrožie. Už od svojho vzniku slúžil ako skratka do Čiernej nad Tisou či do susednej Ukrajiny. Ľudia ho pravidelne využívali na cestu do práce. Autom po ňom síce neprejdete, no bicykel si so sebou vziať môžete, most je dodnes využívaný aj cykloturistami. Táto slovenská rarita je stále vyhľadávanou atrakciou aj pre zahraničných turistov, ktorí sa naň často chodia pozerať. Dôvod vás možno prekvapí. V tejto oblasti sa totižto stretávajú tri štáty: Slovensko, Ukrajina, Maďarsko.

Ak sa rozhodnete prejsť po lanovom moste nad riekou Latorica, pribaľte si so sebou kúsok odvahy a strach určite nechajte doma. Most je síce tvorený dreveným podlažím, no pevne ho držia vo svojej moci oceľové laná. Most je vo výške 7 metrov, takže pre slabšie žalúdky platí pravidlo: hlavne sa nepozerať dole.

Pozri aj: Na novej vyhliadkovej veži v Bratislave budete môcť z výšky 530 metrov čoskoro pozorovať Viedeň, alebo rakúske Alpy

Interez.sk (Anna Zábojníková) , ptruksa.sk

Najnovšie články