Foto: MovieStillsDB

Viete, ktoré horory boli nakrútené podľa skutočného príbehu? Otestujte sa.

V hororovom žánri vzniklo množstvo zaujímavých snímok, ktorých námet ich režiséri a scenáristi často čerpali aj zo skutočného sveta. Patríte k milovníkom filmov nakrútených podľa reálnych príbehov? Tak potom nebudete mať najmenší problém zvládnuť tento kvíz.

Na našom webe sme vám priniesli už nespočet filmových kvízov. Tentokrát, aj pri príležitosti blížiacich sa „Dušičiek“ a Halloweenu, sme sa rozhodli otestovať vás zo znalosti hororov. Viete, ktorý z týchto desiatich filmov bol nakrútený či inšpirovaný skutočnými príbehmi a udalosťami? Aj keď sa to môže javiť ako hračka, zdanie môže klamať. Otestujte sa a otázky čítajte naozaj pozorne.

Ak sa vám tento kvíz páčil, vyskúšajte aj ďalšie v našej kvízovej sekcii.

Je horor Záhada Blair Witch (The Blair Witch Project) nakrútený podľa skutočnej udalosti?

MovieStillsDB

Aj keď sa to tak na prvý pohľad zdá, tento horor aj napriek svojmu stvárneniu nie je podľa skutočnosti. Opiera sa o legendy o bosorke z Burkittsville, všetko ostatné je ale fikcia.

A čo kultový a jeden z najdesivejších hororov všetkých čias? Je Exorcista (The Exorcist) nakrútený podľa skutočnej udalosti?

MovieStillsDB

Samotný film vychádza z rovnomennej knižnej predlohy spisovateľa Williama Petera Blattyho. No a tá využíva viacero aspektov zo skutočného prípadu vyháňania diabla z tela 14-ročného chlapca známeho ako Roland Doe či Robbie Mannheim. Aj on, rovnako ako dievčina v slávnom horore, bol posadnutý démonom a absolvoval niekoľko rituálov exorcizmu. Neskoršie vyšetrovania nahrávok zhotovených počas exorcizmu preukázali, že neznámy Roland Doe bol zrejme len mentálne chorým tínedžerom, ktorý sa so všetkými naokolo hral a zranenia (slová vyryté do vlastnej kože) si spôsobil sám.

Ak ste sériu V zajatí démonov (The Conjuring) videli, tak istotne viete, či bola alebo nebola nakrútená podľa skutočnosti.

MovieStillsDB

Áno, ústredná dvojica vyšetrovateľov - Ed a Lorraine Warrenovci - skutočne existovala a žila paranormálnymi javmi. Jednotlivé filmy sú nakrútené podľa ich najznámejších prípadov.

Je horor Tajomstvo minulého leta (I Know What You Did Last Summer) nakrútený podľa skutočného príbehu?

MovieStillsDB

A čo iný známy slasher, ktorého jednotlivé diely už ani nevieme spočítať na prstoch dvoch rúk? Je príbeh hororovej série Halloween inšpirovaný skutočným príbehom?

MovieStillsDB

Nie, nie je, aj keď režisér a scenárista snímky John Carpenter prezradil, že jednu postavu – malého Michaela Myersa – napísal podľa vzhľadu chlapca, ktorého kedysi dávno osobne stretol.

Tento tu skrátka musel byť. Je horor Vreskot (Scream) inšpirovaný skutočnými prípadmi?

MovieStillsDB

Áno, skutočne je. Aj keď filmy samotné nesledujú úplne skutočný príbeh, režiséra a scenáristu inšpirovali skutočné vraždy študentov, ktoré sa odohrali počas len 4 dní v auguste 1990 na Floride v mestečku Gainesville. Muž menom Daniel Harold Rolling zavraždil piatich študentov, neskôr sa priznal aj k niekoľkým znásilneniam a vražde svojho otca. Študentov, ktorých zabil, ubodal nožom a telá mnohých zohavil. Vďaka tomu dostal prezývku Gainesvilleský Rozparovač.

Bol horor Texaský masaker motorovou pílou inšpirovaný skutočným príbehom?

MovieStillsDB

Áno, toto je pomerne známy príbeh. Tvorcov tohto filmu inšpiroval sériový vrah Ed Gein, ktorý bol najskôr zatknutý za vraždu predavača. Neskôr sa ale priznal k ďalšej vražde a pri domovej prehliadke našli následne vyšetrovatelia v jeho dome časti exhumovaných tiel z hrobov. Z tých si Gein vyrábal rôzne bytové doplnky ako tienidlá na lampy, odpadkové koše či masky z ľudskej kože a veľa ďalších. Táto jeho záľuba bola inšpiráciou pre vznik slávneho vraha s motorovou pílou s prezývkou Leatherface, teda Kožená tvár.

Nočná mora z Elm Street (A Nightmare On Elm Street) patrí taktiež medzi kultové série. Bola inšpirovaná skutočnosťou?

MovieStillsDB

Nech to znie akokoľvek bizarne, aj tento námet vychádza zo skutočných príbehov. Predlohou pre vytvorenie námetu tohto filmu bola séria článkov, ktoré informovali o nezvyčajných úmrtiach skupiny juhoázijských utečencov v USA. Tí v 70. rokoch 20. storočia umreli na vyčerpanie po tom, čo odmietali spať, pretože sa im snívali všemožné nočné mory. Niektorí dokonca umreli v spánku. Mnohí čitatelia sa nazdávali, že utečencov zabila v spánku nejaká nadprirodzená sila.

Bol horor 3:15 zomrieš (The Amityville Horror) nakrútený podľa skutočného príbehu?

MovieStillsDB

Áno a opäť ide o ďalší z prípadov, ktorý skúmala dvojica slávnych vyšetrovateľov a lovcov paranormálnych javov, manželia Warrenovci. Film sleduje príbeh rodiny Lutzovcov, ktorá sa v roku 1975 prisťahovala do nového domu na Ocean Avenue 112, kde 13 mesiacov pred ich príchodom Ronald DeFeo brutálne zavraždil celú svoju rodinu. Lutzovci tvrdili, že po nasťahovaní sa v ich novom dome začali diať. Žiť v ňom vydržali mesiac. DeFeo tvrdil, že svojich blízkych zmasakroval na príkaz démonov a iných nadprirodzených síl.

A čo horor Tí druhí? Bol dostatočne desivý na to, aby vychádzal zo skutočného príbehu?

MovieStillsDB

0
Uložiť článok
Komentovať