Foto: Pixabay

Aj v súčasnosti, keď našej Zemi hrozí preľudnenie, existujú štáty, v ktorých ľudia vymierajú.

Pre niekoho je to len zníženie počtu obyvateľov, akási (ne)zaujímavá populačná krivka. Pre Andorru je to však desivý fakt. Viete si predstaviť, že by ste žili v krajine, kde oveľa viac obyvateľov zomiera či emigruje, než sa rodí? Veru, niet im čo závidieť. 

Poďme sa spoločne pozrieť na malú krajinu, Andorrské kráľovstvo. Nájdeme ho medzi Francúzskom a Španielskom. Asi aj vy si budete musieť trošku oprášiť vedomosti z geografie, aby ste si spomenuli na túto malú krajinu. Patrí však medzi krajiny, z ktorej ľudia utekajú. Čo sa týka počtu obyvateľov, v súčasnosti je jedenástou najmenšou krajinou.

Andorra

Krajina  s najrýchlejšie sa zmenšujúcou populáciou na svete

Pripravte sa na trošku štatistiky. Podľa údajov Svetovej banky sa za menej než 10 rokov sa v tejto krajine znížil počet obyvateľov takmer o jednu pätinu. Z vrcholového počtu obyvateľov (približne 85-tisíc) v roku 2009, ich počet klesol v roku 2015 na 70 473. Len počas roka 2015 sa počet obyvateľov znížil až o 3,2%, čo je viac než dosť.

Prečo je to tak?

Na prvý pohľad je to paradoxné. Ročne sa populácia na celej planéte zvýši približne o 75 miliónov obyvateľov. V mnohých krajinách robia opatrenia, aby sa zabránilo preľudneniu, ktoré bude predstavovať jednu z hlavných výziev našej spoločnosti. Napriek tomu, Andorra, krajina, ktorá je bohatá a ľudia sa tam dožívajú naozaj úctyhodného veku, čelí prudkému poklesu obyvateľstva. V prvom rade môže za to pôrodnosť. V krajine sa na 1000 obyvateľov narodí iba 7,8 detí. Okrem toho imigrácia do tejto krajiny nie je taká jednoduchá, pretože sú v nej zavedené prísne opatrenia. V neposlednom rade obyvateľov tam je len niekoľko tisícok. Preto sú v krajine oveľa viac viditeľné jednotlivé rozdiely. V roku 2015 bolo v krajine len 70 473 obyvateľov, toto číslo však stále klesá. Podľa prehľadu svetovej populácie World population review je v tomto roku v krajine len 68 728, pričom sa predpokladá, že toto číslo bude neustále klesať. Pôvodné obyvateľstvo však tvorí len 33-percent, v Andorrskom kráľovstve totiž žije väčšina cudzincov. Možno aj preto má krajina tvrdé podmienky voči prisťahovalcom.

Prebehla dokonca aj Sýriu či Kosovo

worldbank.org

Andorra si drží smutné prvenstvo. Prebehla dokonca aj Sýriu, kde populácia klesá v dôsledku vojnovým konfliktom, emigrácie a neúrodnosti. Ktovie, akú budúcnosť bude mať táto krajina. Treba veriť, že obyvatelia urobia všetko preto, aby zvýšili pôrodnosť.

Pozri aj: Toto je desať najbohatších krajín sveta. Slovensko sa umiestnilo lepšie, než by ste možno čakali

weforum.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy