brightside.me

Matej Mensatoris / / Série
Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Môžeme si myslieť, že Zem poznáme dokonale, no potom znova objavíme niečo, čo nás nanovo prekvapí a užasne. Prinášame vám týchto 15 vzácnych a ťažko uveriteľných prírodných úkazov a javov, ktoré nás presviedčajú o tom, že Zem je miestom, ktoré je fascinujúcejšie, ako sme si mysleli. 

Eliášov Oheň

liveinternet/petapixel/photographyheat

Vyvýšené miesta, veže či rôzne vrcholy, bývajú počas búrky strašidelne osvetlené a javia sa, ako keby horeli. Tento jav sa nazýva Eliášov oheň. Je to akustický a optický jav vyvolaný vybitím statickej elektriny pri silných búrkach (tzv. hrotový výboj). Dochádza k nemu na vyvýšených miestach, hrotoch, vrcholkov stromov a pod. Prejavuje sa modrým svetielkovaním objektov, kde dochádza k vybitiu statickej elektriny.

Antarktický vulkán a jeho komín

rd /geology/cubadebate/computerra

Erebus je jednou z najväčších a najaktívnejších sopiek na Antarktíde. Tá je samozrejme pokrytá snehom, no zaujímavý je jej komín, ktorý vznikol zo zmrznutej pary.

Svetelné stĺpy

xkb/astronet/supercoolpics

Tento krásny optický jav nastane vtedy, keď sa svetlo zo Slnka, Mesiaca alebo svetlo z osvetlenia miest odráža od drobných ľadových čiastočiek poletujúcich vo vzduchu.

Snehové špagety

Vesa Kaloinen/Vesa Kaloinen

Muž z fínskeho Hämeenlinna objavil na jazere v blízkosti jeho domu zvláštne snehové nite, ktoré vyzerali ako rezance či špagety. Nite boli vytvorené pohybmi vetra a vody, predtým, ako na ne napadol sneh.

Tancujúci les

livedoor/liveinternet

V Rusku môžete naraziť aj na takýto podivný les. Stromy sú tu ohnuté a vedci si nie sú istí, čo ohnutie spôsobilo. Niektorí sa domnievajú, že dôvodom je parazitické ochorenie, iní zase vinia silné morské vetry. Pamätníci z tejto oblasti zase tvrdia, že tu straší.

Sprajty

hjkc/avaxnews/imgur/astronautika

Niektorí si myslia, že tieto červené alebo modré záblesky, ktoré sa objavujú vo veľkých výškach, sú mimozemské vesmírne lode. Avšak astronómovia tieto záblesky – sprajty, definovali už v roku 1989. Ide o záblesky vznikajúce vo veľkých výškach, ktoré sú podobné bleskom.

Červený príliv

wn/oceancolor/formulalubvi/wondertrip

Tento úkazje spôsobený veľkým množstvom malých červených rias na vodnej hladine. Červené prílivy sú nebezpečné pre ryby a iných obyvateľov morí a to z dôvodu, že obsah kyslíka vo vode vtedy klesá, pričom hodnoty sírovodíka a amoniaku sa vo vode zvyšujú. Mnohí vedci spájajú červený príliv s egyptskými ranami popisovanými v Biblii, kedy sa voda v Níle zmenila na krv.

Halový jav

userapi/meteoweb/meteoweb/nemozhetbit

Za určitých špecifických podmienok, môžete na horách zbadať akoby tieň človeka obklopeného dúhou. Ide o efekt vytvorený lomom svetla, ktoré prechádza cez zmrznuté kvapky hmly.

Ohnivé gule

hostelbookers

Každý rok v októbri v Thajsku sa nad riekou Mekong deje zvláštny úkaz. V tom čase, zhluky metánu, ktoré vystupujú do atmosféry, explodujú a vytvárajú ohnivé gule. Podľa miestnych tento jav spôsobuje ohnivý dych bájneho hada Naga.

Údolie padajúcich vtákov

blogspot/indialivetoday/odditycentral

V údolí Jatinga v Indii, sa vtáky už dlhé stáročia správajú veľmi zvláštne. Krúžia tu veľmi nízko a niektoré dokonca padajú v bezvedomí na Zem. Dôvodom podivného správania je pravdepodobne geofyzikálna anomália, ktorá súvisí s magnetickým poľom Zeme.

Podivný objekt v Baltskom mori

vaghauk.deviantart/ faustuscrow/hangthebankers

Vyzerá ako UFO. Na dne Baltského mora sa nachádza objekt, ktorý svojim tvarom pripomína akúsi havarovanú kozmickú loď. Vedci si doteraz nie sú istí pôvodom objektu, no keďže je to kamenný čadičový útvar, úvahy o UFO môžu ostať len v rovine konšpirácií.

Ľadový prst smrti

bbc

K tomuto javu dochádza v dôsledku rozdielnych teplôt v arktických slaných vodách. Keď ľadový cencúľ narazí na dno, to začne okamžite mrznúť a všetky živočíchy, ktoré zasiahne, čaká smrť. Existencia tohto úkazu bola predpokladaná už v roku 1974, avšak sa preukázala až v roku 2011, keď tento úkaz náhodou zaznamenala televízia BBC.

Ľadové kruhy na riekach

farm4.static.flickr/tripblog/paranormalnews

Dokonalé ľadové kruhy sa na riekach vytvárajú v dôsledku vodných vírov. Tie otáčajú kus ľadu a obrusujú jeho hrany, čím vznikne dokonalý kruh. Tento jav ale nie je vôbec bežný, aj keď sa príležitostne vyskytne na viacerých miestach našej planéty.

Krivý les

creative commons

Tento les môžete nájsť u našich severných susedov v Nowom Czarnowe, blízko poľského mesta Štetín. V lese sa nachádza približne 400 borovíc s ohnutými kmeňmi. Stromy boli vysadené v roku 1939. Prečo ale rastú nakrivo, nie je dodnes jasné.

Voda v zemskom plášti

brightside.me

Skúmaním minerálu ringwoodit sa zistilo, že v zemskom plášti by sa mal nachádzať rozsiahly oceán, ktorého objem by mohol byť rovnako veľký, ba aj väčší, ako je objem celého svetového oceánu. Či je to ale skutočne tak, sa nateraz vedci nevedia dohodnúť, a tak táto teória zatiaľ ostáva iba v rovine úvah, ktoré však majú racionálny základ.

Pozri aj: Záhadné kmene či tajomné ochorenie mäsožravým parazitom. 10 nevysvetliteľných záhad z hlbín džungle, ktoré desia ľudí aj dnes

interez.sk (mmm), brightside.me

 

0
Komentovať (0)