Foto: Screen (Youtube.com), Flickr.com

Na svete žije nespočetné množstvo rozmanitých živočíchov. Živočíchy z nášho zoznamu sú pozoruhodné ich veľkosťou.

Pri slovnom spojení veľké zvieratá každému napadne slon, hroch prípadne veľryby. Málokto však vie, že na Zemi žijú aj iní „obri“ vzhľadom na rad zvierat, ktorý zastupujú.

Krab palmový

Krab palmový je najväčší suchozemský článkonožec na svete, ktorý obýva ostrovy v Tichom a Indickom oceáne. Tento krab dostal meno podľa jeho obľúbenej potravy – kokosových orechov, za ktorými neváha vyliezť až do koruny paliem. Krab kokosový patrí medzi kraby pustovníky, čo znamená, že na svoju ochranu potrebuje lastúry mäkkýšov alebo nezriedka aj škrupinu z kokosových orechov. V dospelosti si krab vyvinie vlastný pancier. Dožívajú sa až 60 rokov. Najväčší chytený jedinec palmového kraba mal 1 meter a 17 kilogramov.

Coconut Crab (Birgus latro)

Sladkovodná raja

Na svete existuje niekoľko druhov sladkovodných rají. Vyskytujú sa v juhovýchodnej Ázií a Južnej Amerike. Tieto stále málo preskúmané živočíchy majú pozoruhodnú veľkosť – najväčšia zdokumentovaná sladkovodná raja z Thajska mala na šírku 2,4 metra a na dĺžku až 4,3 metra. Hmotnosť dosahovala približne 350 kilogramov, pričom sa pri tomto druhu predpokladá maximálna hmotnosť až do 650 kilogramov, čo ju radí na prvé miesto medzi sladkovodnými rybami a drsnokožcami. Tieto raje sú ohrozené znečisťovaním riek a stavaním priehrad.

Giant Freshwater Stingray

Skokan obrovský

Skokan obrovský je najväčší žijúci zástupca žiab na svete, ktorý obýva rieky Kamerunu a Rovníkovej Guiney. Najväčšie jedince tohto druhu dosahujú dĺžku tela 30 centimetrov bez započítania nôh a hmotnosť približne 3 kilogramy. Skokan obrovský bol obľúbenou potravou afrických domorodcov, no dnes sa už našťastie viac dbá na jeho ochranu.

Attacus atlas

Tento druh motýľa patrí spolu s motýľom Herkules k najväčším motýľom na svete. Ich rozpätie krídiel môže dosiahnuť až 28 centrimerov. Attacus atlas obýva lesy Malajského polostrova. Názov tohto motýľa v čínštine znamená „hadohlavý motýľ“, za ktorý vďačí nápadnej podobnosti medzi koncami krídiel tohto motýľa a hlavou hada.

Attacus atlas

Veľmlok čínsky

Tento druh obojživelníka je kriticky ohrozený pre stratu prirodzeného prostredia a ako to už v Číne býva – pre použitie v tradičnej čínskej medicíne. Veľmlok čínsky je najväčší obojživelník na svete, ktorý môže dorásť do dĺžky dvoch metrov. V dnešnej dobe však už len zriedkakedy dosahuje takúto dĺžku. Za posledných 70 rokov sa znížila populácia týchto živočíchov o 80%. Tento druh bol vysadený do Japonska, kde však decimuje pôvodnú populáciu veľmloka japonského ich vzájomným párením a konkurovaním si v potrave.

Medúza Nomura

Medúza Nomura patrí spolu s medúzou „levia hriva“ medzi najväčšie medúzy na svete. Obýva moria medzi Japonskom a Čínou. V priebehu polroka dokáže narásť z veľkosti zrnka ryže na dvojmetrovú a 200 kilogramov vážiacu obludu. Naproti ostatným členom nášho zoznamu počet týchto medúz narastá, čo občas spôsobuje problémy miestnym rybárom.

Veľkrab japonský

Ďalší zástupca v našom zozname je vôbec najväčším článkonožcom na svete, pričom môže mať rozpätie nôh až do 5 a pol metra a váhu do 20 kilogramov. Obýva oceánske dno v okolí Japonska v hĺbke 150-300 metro. Veľkrab japonský je všežravec a na svoj pancier si prichytáva riasy kvôli maskovaniu pred predátormi. Tento druh kraba sa stáva čoraz ohrozenejším kvôli intenzívnemu lovu. V Japonsku je považovaný za delikatesu.

wikimedia.org

Kaloň malajský

Ak sa bojíte netopierov, tak by ste v žiadnom prípade nemali navštíviť Malajziu alebo Indonéziu. Tu totiž žijú netopiere, ktorých rozpätie krídiel dosahuje 1,5 metra a môžu vážiť až 1,5 kilogramu. Hoci sa ich veľa ľudí bojí, kalone malajské sú neškodné a živia sa ovocím. Od ostatných netopierov sa líši tým, že nedisponuje schopnosťou echolokácie. Namiesto toho má oveľa lepšie vyvinuté oči a čuch, vďaka čomu ľahko nájde chutné ovocie.

The giant bat or flying fox

Tarantula

Tarantula druhu Theraphosa blondi trávi väčšinu času v úkryte v zemi, kde čaká na korisť. Tou môžu byť akékoľvek živočíchy, ktoré sa dostanú do jej blízkosti. Dĺžka tela 12 centimetrov a hmotnosť do 200 gramov predurčujú tohto pavúka byť najväčším druhom na svete. Často sú chované v zajatí ako domáci miláčikovia, pričom sa môžu dožiť až 25 rokov.

Burgundy birdeater

Oblovka obrovská

Oblovka obrovská (Achatina achatina) je jedným z najväčších zástupcov suchozemským slimákov na svete. Jej domovom je Afrika, avšak veľa ľudí ju dnes chová ako domáceho miláčika. Dorastá do dĺžky 30 centimetrov. Tak ako ostatné slimáky aj oblovka obrovská je hermafrodit, a tak si vystačí aj bez partnera.

wikimedia.org

Pozri aj: Pre milióny ľudí by to malo vážne následky. Čo by sa stalo, keby všetci ľudia na našej planéte prestali jesť mäso?

diply.com, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články