Ilustračná foto: Unsplash

Kosatky potopili plachetnicu, posádku zachránil tanker.

Skupina kosatiek dravých v nedeľu potopila plachetnicu v Gibraltárskom prielive. Jej posádku zachránil ropný tanker, informuje TASR podľa utorkových správ agentúry DPA a španielskych médií.

Dvojčlenná posádka plachetnice v nedeľu okolo 9.00 h vyslala núdzové volanie po kontakte s kosatkami približne 26 kilometrov od pobrežia Maroka pri vstupe do Gibraltárskeho prielivu, píše španielsky denník El País, s odvolaním sa na záchranárov.

Kosatky podľa posádky vrazili do lode, poškodili jej kormidlo a do trupu začala prenikať voda. Španielske úrady vyslali helikoptéru a na pomoc prišiel aj tanker MT Lascaux, ktorý sa plavil neďaleko miesta nehody. Ten posádku približne o 10.00 h nalodil a previezol do Gibraltára.

Útoky nie sú úmyselné, mohlo ísť o zvedavosť či hravosť

Experti, ktorí sa venujú správaniu týchto morských cicavcov v tejto oblasti, uviedli, že išlo o kosatky zo skupiny približne 37 jedincov, ktorá žije medzi severnou časťou Pyrenejského polostrova a Gibraltárskym prielivom. Išlo o siedmy takýto incident od roku 2020.

Podobné útoky však podľa expertov nie sú úmyselné. Môže ísť o naučené správanie spojené so zvedavosťou, hravosťou, či obozretnosť, z dôvodu ktorej sa usilujú zastaviť lode.

Kosatka dravá (Orcinus orca) je známa aj pod názvom veľryba zabijak. Patrí do čeľade delfínovité, dorastá do dĺžky osem metrov a môže vážiť až šesť ton. Vyskytuje sa vo všetkých svetových oceánoch.

Uložiť článok

Najnovšie články