Ilustračná foto: Unsplash, TASR

Koniec plastovým dokladom?

Množstvo dokladov totožnosti v našich peňaženkách by už čoskoro mohli nahradiť e-doklady. Europarlament totiž plánuje pre každého obyvateľa Európskej únie takzvanú „digitálnu identiu“. Na Slovensku sa jej dokonca dočkáme už čoskoro.

„Digitálna identita“ je vlastne len mobilná aplikácia pre smartfóny, v ktorej budú nahraté viaceré digitálne identifikačné karty, teda osobné doklady. Občiansky preukaz či napríklad vodičák už tak nebudeme musieť mať pri sebe vo fyzickej forme v peňaženke, píše web Startitup.

Do roku 2030 má mať e-doklady až 80 % obyvateľov EÚ

Cieľom Európskej únie je, aby do roku 2030 aspoň 80 % obyvateľov európskych krajín využívalo digitálnu identitu na prístup k dôležitým verejným službám v celej Únii.

Ilustračná foto: Unsplash

Samozrejme, kým sa všetky veci riadne pohnú vpred, nejaký čas to potrvá. Slovensko by však mohlo byť medzi prvými krajinami EÚ.

Na Slovensku už čoskoro

„Na Slovensku je projekt aktuálne v úvodnej fáze prípravy. Predbežne je uvedenie digitálnej peňaženky plánované v roku 2025,“ uviedol pre Startitup odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI).

Ako MIRRI ďalej spresnilo, do digitálnej peňaženky bude možné uložiť si napríklad občianske aj vodičské preukazy, ale aj rodné listy, diplomy či lekárske predpisy.

„Využiť sa bude dať aj na založenie účtu v banke či registráciu u mobilného operátora,“ uviedlo ministerstvo, pričom tiež spresnilo, že využívanie digitálnej peňaženky nebude povinné, ale dobrovoľné.

Uložiť článok

Najnovšie články